Změna nájemních smluv plynovodů upraví ceny nájmů
Změna nájemních smluv plynovodů přinese v souvislosti s novým občanským zákoníkem a vyhláškou Energetického regulačního úřadu (ERÚ) změnu nájmů.
Jde o zhruba 3000 smluv se společností RWE GasNet. Z toho asi polovina se týká obcí, dále jsou to například firmy. Pro zhruba pětinu obcí se nájmy sníží, pro 78 procent se zvýší a pro přibližně dvě procenta budou stagnovat. Vyplývá to z informací Českého plynárenského svazu (ČPS). RWE Gasnet má na trhu podíl zhruba 82 procent.
Změnu stávajících smluv budou distribuční plynárenské společnosti projednávat s obcemi, jejichž sítě mají v pronájmu, během prvního čtvrtletí roku 2014. "Odhadujeme, že celkově na nájmech zaplatíme o zhruba 60 milionů korun více. Řada obcí si tak podle nového znění nájemní smlouvy polepší a získá z pronájmu více peněz. Jinde zůstane nájemné na dosavadní úrovni. Někde však budeme muset navrhnout snížení nájmů," uvedl předseda ČPS a jednatel RWE GasNet Miloslav Zaur.
Firma RWE GasNet, která se sloučila společně se všemi dosavadními společnostmi v rámci skupiny RWE k letošnímu 1. listopadu, spravuje 63.857 kilometrů plynovodů. Z toho asi deset procent z rozsahu provozovaných plynovodů má pronajatých od obcí, což představuje asi 3000 smluv s obcemi.
Celkem 99,8 procent všech distribučních sítí v Česku spravují společnosti RWE GasNet (81,8 procenta), Pražská plynárenská Distribuce (13,9 procenta) a E.ON Distribuce (4,1 procenta).
Změna nájemních smluv podle svazu přinese také zřetelnější odpovědnost vlastníka sítí za financování rekonstrukcí a některých oprav respektive havárií jako například povodně a jiné živelné události.
Pokud by se obce a distribuční společnosti nedohodly, vyvolá ČPS i jednotlivé společnosti jednání za účasti ERÚ ke stanovení podmínek dalšího provozu sítí. Není totiž zcela legislativně jednoduché, aby obec vypsala výběrové řízení a vybrala jiného provozovatele. I při výpovědi nájmu zůstávají stávajícímu provozovateli sítí závazky ze smluv o distribuci, upozornil Zaur.
"Dnes po oddělení obchodníků s plynem již distributor neprofituje na vlastním prodeji plynu a tak je nezbytné i smlouvy upravit tak, abychom s ohledem na pravidla regulace mohli vytvářet zdroje pro budoucí rekonstrukce sítí," poznamenal Zaur.
Sítě v obcích, které byly postaveny koncem 20. století, často vyžadují nákladné opravy a pravidelnou údržbu, poplatek za distribuci činí dnes v konečné ceně zemního plynu jen 18 procent, dodal výkonný ředitel ČPS Jan Ruml.