Čína nalezla velké ložisko metan hydrátů u jižního pobřeží
Čína objevila velké ložisko plynu ve formě metanových hydrátů u svého pobřeží Jihočínského moře. Připojila se tak k několika málo zemím světa, které začaly zkoumat možnosti dobývání tohoto potenciálně ohromného budoucího zdroje energie, napsala dnes agentura Reuters.
Čínské ministerstvo půdy a nerostných zdrojů oznámilo nález zásob metanových hydrátů na území 55 kilometrů čtverečních v oblasti ústí Perlové řeky, tedy zhruba kolem Hongkongu. Velikost ložiska se podle oficiální zprávy pohybuje mezi 100 a 150 miliardami krychlových metrů, což je zhruba tolik jako ve velkém ložisku běžné těžené formy zemního plynu.
Geologové s pomocí 23 vrtů objevili dvě vrstvy hydrátů těsně pod mořským dnem, které je ve zkoumané oblast asi 600 až 1000 metrů hluboko. Každá vrstva je silná 15 až 30 metrů. "Je to průlom ve zkoumání tohoto zdroje a prokazuje to, že ústí Perlové řeky je bohaté na plynový hydrát," uvádí zpráva.
Čína je čtvrtou zemí, která zkoumá metanové hydráty, po Japonsku, USA a Indii. Se studiem těchto zdrojů začala v roce 2002. Čínští geologové nyní chtějí získat další vzorky a zintenzívnit průzkum.
Svět však zatím nevyvinul technologie, které by umožnily komerční těžbu hydrátů, stabilních jen při určité teplotě a tlaku. Nejblíže má k tomu Japonsko, které jako jediné už začalo s experimentální těžbou.
Japonští experti a těžaři letos v březnu u tichomořského pobřeží středního Japonska vytěžili během šesti dní 120.000 kubíků plynu z hydrátů a poté začali zkoumat podmořské zásoby tohoto zdroje i kolem pobřeží Japonského moře. Země chudá na vlastní suroviny si od potenciálně gigantických zdrojů takzvaného "hořlavého ledu" slibuje stabilní přísun plynu do daleké budoucnosti.
Zásoby metanových hydrátů, plynu uzavřeného v ledových krystalech, by podle různých odhadů mohly dvojnásobně až desetinásobně přesahovat známé zásoby fosilních zdrojů na Zemi. Japonsko chce svůj program dovést do komerčního využití do roku 2018.