Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jaké jsou rozdíly v prodeji elektřiny a plynu v zemích střední Europy

Dodavatel elektrické energie a zemního plynu Energie2 je již 3 roky významným a spolehlivým dodavatelem energií pro velkoodběratele i domácnosti v ČR a na Slovensku. Od 2012 působí i v Polsku.

Dodavatel elektrické energie a zemního plynu Energie2 je již tři roky významným a spolehlivým dodavatelem energií pro velkoodběratele i domácnosti v České republice a na Slovensku. Před rokem a půl vstoupila společnost Energie2 i na polský trh. Na všech trzích, kde působí, hraje Energie2 úlohu dynamicky se rozvíjejícího dodavatele, jenž poskytuje svým zákazníkům kvalitní služby a jehož ceny jsou nižší, než mají dominantní dodavatelé jednotlivých energií na příslušných distribučních územích.

Generální ředitel Energie2, a. s., Praha Dávid Vlnka k tomu uvádí: ,,Záleží nám na našich současných i budoucích zákaznících a proto k nim přistupujeme férově a snažíme se jim poskytovat služby na co nejvyšší úrovni. Energie2 upřednostňuje před krátkodobými, časově na několik měsíců omezenými cenovými výhodami, filosofii dlouhodobě výhodných cen, nižších než mají dominantní dodavatelé.“

Každý z trhů, na kterém Energie2 působí, je však specifický a liberalizace na něm pokročila různě. Proto, i když Energie2 poskytuje služby a produkty na těchto trzích stejně kvalitně, ceny pro konečné zákazníky se liší. Stejně tak různé jsou i podmínky pro působení dodavatelů.

Zjednodušeně můžeme říci, že nejlepší podmínky pro firmy dodávající zemní plyn a elektřinu ve střední Europě jsou v České republice, za ní je Slovensko a Polsko. Vyplývá to z dosavadních zkušeností společnosti Energie2. Vývoj v každém státě je jakoby autonomní. V každém se jiným způsobem implementuje evropská legislativa, jiným způsobem jsou přijímány energetické balíčky a jiná je i ochota liberalizovat trh samotný. Český trh je ve srovnání se slovenským a polským nejliberalizovanější a umožňuje dodavatelům opravdu skutečnou volnou soutěž, ze které v konečném důsledku těží zákazník.
Široká konkurence tlačí ceny dolů a odběratelé si mohou vybírat. Slovenský trh s energiemi je zhruba o dva roky opožděn za českým, když až v září 2012 vstoupil do platnosti zákon implementující směrnice EU o liberalizaci prodeje energií, takzvaný 3.energetický balíček.

"Polský trh se v míře liberalizace opožďuje o několik let za ČR a dokonce i za Slovenskem.
V Polsku je trh ještě stále ve vývoji a formuje se. Proto Energie2 v Polsku zatím reálně dodává svým zákazníkům pouze elektrickou energii. Liberalizace na trhu se zemním plynem sice již byla vykonána, ale samotné dodávání zemního plynu zákazníkům zatím nemělo smysl. Energie2 proto s reálnými dodávkami zemního plynu čeká na příznivou situaci, která jí to umožní. Přitom polský trh je velice zajímavý a rozsahem neporovnatelně větší, nežli slovenský a český. Regulátor trhu však v Polsku sehrává hlavní roli při posuzování dodavatelských společností, již při jejich žádosti o licenci. To je, ve srovnání s okolními státy, výrazně složitější proces. Navíc se následně dodavatel musí připravit na schvalování tzv. ,,tarif“. Ty musí být schváleny, jestliže chce dodávat koncovým zákazníkům. Podmínění dodávek schválením tarif není v polských podmínkách snadnou záležitostí. V podstatě je obdobou schvalování regulovaných cen na Slovensku.

V ČR má Energie2 centrálu v Praze, ve Slovenské republice sídli v Bratislavě a pobočky má v Topoľčanech a Prešově. Sídlo a hlavní prodejní místo Energie2 v Polsku je v Katovicích. Své zástupce má však společnost i ve Varšavě, Poznani a Krakově. Obsluhují celé území Polska a několik tisíc zákazníků. Energie2 při své expanzi stále přijímá nové lidi, ale i firemní partnery na prodej a kooperaci. Slovenské firmy nejsou v Polsku velice přítomné a prosazují se tam poměrně těžko. Energie2 však předpokládá v Polsku další růst a hodlá se tam výrazněji prosadit. Investuje proto mnoho času a námahy do hledání schopných lidí a na marketingové aktivity,“ uzavřel D. Vlnka.

 
 
Reklama