Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ENA: Elektronické aukce energií mohou zákazníkům přinášet rizika

Elektronické aukce energií mohou přinášet skrytá rizika pro odběratele, kteří při přihlašování do aukce ještě neznají obchodní podmínky vítěze aukce.

Uvádí to předběžné výsledky analýzy, kterou připravuje poradenská společnost ENA pro Energetický regulační úřad (ERÚ). Zástupci společnosti dnes na tiskové konferenci varovali, že na konci roku, až se změny dodavatelů po aukcích uskuteční, může na ERÚ přijít vlna stížností od zákazníků.

ENA by měla analýzu dokončit a předat ERÚ do poloviny října. Už nyní ale společnost upozorňuje na případ aukce na Praze 12, kterou vyhrála firma existující čtyři měsíce. Společnost podle ENA nemá zatím žádné zákazníky ani internetové stránky, na kterých by byly zveřejněné ceníky a obchodní podmínky. ENA chce kvůli tomu to případu podat ještě tento týden podnět na ERÚ, aby záležitost prošetřil.

Vladimír Štěpán z ENA prohlásil, že příklad z Prahy 12 ukazuje na to, jak jsou aukce netransparentní. "Odběratelé nemají dostatek informací, aby se rozhodli o změně dodavatele, a pak by se mohli divit," řekl Štěpán. "Většinou odběratel jenom tím, že se do té aukce přihlásí, je povinen podepsat smlouvu na dva až tři roky. Přitom nezná podmínky, nikdo mu je nesdělí," uvedl.

Kvůli masovému rozšíření elektronických aukcí v letošním roce Štěpán čeká, že se brzy vynoří stížnosti na nové dodavatele. "Za tři, čtyři měsíce může přijít vlna stížností na regulační úřad, protože za tři, čtyři měsíce ti první odběratelé změní dodavatele," řekl.

Upozornil také na to, že elektronická aukce zejména v případě elektřiny nemusí přinést očekávané úspory. Vítěz aukce sice bude zákazníkům dodávat silovou elektřinu levněji než dosavadní dodavatel, vývoj ceny elektřiny na burze ale podle Štěpána ukazuje, že i bez aukcí bude elektřina zlevňovat.

Problémy může aukce přinést i obchodníkům. Podle Štěpána je pravidlem, že za každého účastníka aukce odvádějí obchodníci pořadatelům aukce stanovený poplatek. Obchodníci ale obvykle nedokážou převzít všechny zákazníky, kteří se do aukce přihlásili, protože řada z nich má smlouvy na dobu určitou, které nemůže vypovědět.

Zástupci ENA zdůraznili, že elektronické aukce jako takové nekritizují a považují je za legitimní nástroj pro prodej energií. "Někteří dodavatelé, kteří aukce vyhrávají, jsou na trhu zavedení, jsou solidní," řekl Michal Eisner z ENA. "Ne vždycky to musí být úplně špatný nápad, účastnit se aukce. Ale máme bohužel zkušenosti z 80 procent případů, že odběratelé nespokojení jsou," dodal.

Elektronické aukce pro občany v Česku zavedla více než stovka měst. Prvním městem, které tuto službu vyzkoušelo, byly v polovině března středočeské Říčany. K účasti v aukci se přihlašují jednotliví odběratelé, o něž poté soutěží obchodníci s energiemi. Vítězným dodavatelem se stává ten, kdo nabídne nejnižší cenu. Zároveň ale aukční společnosti uvádějí, že pokud by vysoutěžená cena byla vyšší, než kolik už nyní spotřebitel platí, nemusí spotřebitel dodavatele měnit.

 
 
Reklama