Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stát v příštích letech z emisních povolenek získá miliardy korun

Státní fond životního prostředí v příštích sedmi letech může získat zhruba 40 miliard korun z výnosů prodeje emisních povolenek. Dalších asi 40 miliard by šlo do státního rozpočtu.

Při vyšších cenách povolenek na trhu by však příjmy mohly být ještě o desítky miliard vyšší. Vyplývá to z návrhu zákona o obchodování s povolenkami, který schválila vláda.

Ceny povolenek kvůli snížení průmyslové výroby v Evropě za poslední rok výrazně klesly a podle návrhu nelze v současnosti předpovídat, jak se ceny budou dál vyvíjet.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pracuje se dvěma scénáři. V prvním vychází z evropské analýzy cen povolenek z roku 2010, která cenu za jednu tunu odhadla na 27 eur. V tom případě by Česko i přesto, že část povolenek firmám rozdá, mohlo za sedm let získat kolem 7,5 miliardy eur, tedy zhruba 187 miliard korun. Střízlivější scénář vychází ze současné ceny povolenky sedm eur s tím, že bude postupně narůstat na 14 eur. V tom případě budou celkové výnosy činit 3,7 miliardy eur, tedy zhruba 90 miliard korun.

MŽP chce významnou část výnosů z povolenek využít na pokračování dotačního programu Zelená úsporám, který dříve sloužil na podporu zateplování budov či energeticky efektivních spotřebičů.

„V současné době připravujeme podmínky programu, který naváže na Zelenou úsporám. Naší ambicí je, aby dotace šly primárně na rekonstrukci veřejných budov, jako jsou školky, školy, nebo sociální a kulturní zařízení. Druhou skupinou podporovaných projektů bude rekonstrukce soukromých domů zaměřená opět na snižování energetické náročnosti,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Podle pravidel Evropské unie musí minimálně polovina výnosů z povolenek směřovat do ekologických opatření, druhá polovina pak může být použita v rámci státního rozpočtu na jiné účely. Provoz národního rejstříku obchodování s povolenkami bude mít na starosti MŽP prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou (OTE). Program využití výnosů z dražeb povolenek chce MŽP připravit do konce ledna 2013. MŽP s výnosy z emisních povolenek ve výši asi 1,4 miliardy Kč počítá v návrhu svého rozpočtu pro příští rok.

Kompromisní návrh mezi rezorty životního prostředí a průmyslu a obchodu stanovuje poměr, v jakém budou finance směřovat do zlepšení stavu životního prostředí. V prvním roce, tj. 2013, získá program pro konečné spotřebitele, veřejné budovy a domácnosti z poloviny celkových peněz z prodeje povolenek, která je přímo určená na oblast životního prostředí, celých 100 %. V následujících letech to pak bude 64 % na konečné spotřebitele, veřejné budovy a domácnosti, 36 % částky připadne na projekty úspor energie zaměřené na rozvodné systémy tepla i na vlastní úspory v průmyslu.

Energetické firmy si musí od příštího roku nově pořizovat emisní povolenky, jak vyžadují pravidla EU. Aby se však zabránilo skokovému nárůstu nákladů firem na povolenky, a tím zdražení elektřiny či tepla pro spotřebitele, budou podniky část povolenek dostávat zdarma. Ušetřené peníze mají pak investovat do ekologických opatření. Počet bezplatných povolenek bude postupně klesat až na nulu v roce 2020.

V roce 2013 bude bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek. Provozovatelé elektráren či tepláren vyrábějících elektřinu získají v roce 2013 až 70 procent povolenek bezplatně. Výrobci tepla mohou obdržet až 80 procent bezplatných povolenek v roce 2013 s poklesem na 30 procent v roce 2020. V roce 2027 by pak teplárny neměly získat již žádné bezplatné povolenky.

Povolenky dávají energetickým podnikům a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí.

 
 
Reklama