HN: O stavbě elektrického vedení nebudou rozhodovat obce a kraje
Stát chce výrazně urychlit výstavbu elektrického vedení v Česku. Plánuje proto sebrat pravomoci obcím a krajům a tím zkrátit schvalovací řízení.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) hodlá také v případě nutnosti využít vyvlastnění pozemků, píšou Hospodářské noviny (HN). "Musí dojít k enormnímu zrychlení. V Evropě dnes díky vysoké podpoře rostou obnovitelné zdroje, infrastruktura ale silně zaostává," řekl deníku ministr s tím, že by povolovací řízení na výstavbu vedení vysokého napětí mělo zabrat dva až tři roky. V současnosti trvá i deset až 12 let.
Do celého procesu výstavby elektrického vedení se nyní zapojuje kraj, obce i majitelé pozemků, během řízení o vlivu na životní prostředí se navíc k projektům může vyjádřit téměř kdokoliv. Podle Kuby je kvůli zrychlení nezbytné přesunout pravomoci obcí a krajů na ministerstva.
"Je to strašně důležité rozhodnutí, nové vedení v Česku potřebujeme," řekl HN šéf správce sítě ČEPS Vladimír Tošovský. Ten plánuje během dalších 12 let investovat do obnovy a posílení sítě, kterou hlavně v zimě zatěžoval proud z elektráren na severu Německa, více než 60 miliard korun.
Problémem ale mohou být i majitelé pozemků, na nichž má vedení stát. Například v případě plánovaného elektrické vedení Kočín - Mírovka, které má vyvést výkon z nových bloků Temelína, se bude muset ČEPS vypořádat se stovkami majitelů půdy. "Stačí přitom jen jeden tvrdohlavý majitel a stavba se může zastavit," řekl deníku Tošovský. Ministr chce proto v takovém případě využít vyvlastnění, což je prý běžné i v jiných státech.
Obcím se chystané změny nelíbí, ale podle nich jsou jejich pravomoci už nyní velmi omezené. "K vedení do Mírovky jsme připomínky vznášeli, nakonec si ale ČEPS prosadí, co chce," řekl HN starosta Lípy u Havlíčkova Brodu Jiří Kunc.
Českou síť významně zatěžuje elektrická energie z Německa. To staví stále nové větrné parky, ale nestíhá budovat potřebnou infrastrukturu. Pokud Německo nepostaví dostatečně rychle síť spojující sever s jihem, může Česko na hranicích s ním vybudovat dva transformátory. Ty by v případě nebezpečí přetížení českou síť od německé odstřihly. Na stavbu existuje projektová dokumentace, ČEPS by stála asi dvě miliardy korun. Premiér Petr Nečas i Tošovský však takové řešení zatím odmítají.