Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Prolomení limitů za bilion korun?

Prolomení limitů těžby hnědého uhlí na dolech ČSA a Bílina by podle studie, kterou zveřejnilo Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze, mohlo stát až 1 334 miliard korun.

Shrnutí základních výsledků

Celkové externí náklady z využití 873 mil. tun hnědého uhlí, které se nalézá vně územních ekologických limitů na těžebních lokalitách velkolomů ČSA a Bílina, pro účely výroby elektrické energie a tepla v elektrárenských a teplárenských zařízení na území České republiky jsou odhadovány za celé období životnosti daných ložisek na 1 333,4 mld. Kč. Příspěvek škod ze změny klimatu činí 888,5 mld. Kč.

Ve zbývajících 444,8 mld. Kč – vyjádřeno v cenách roku 2011 – tvoří hlavní podíl (94,2 %) zdravotní dopady. Další externí náklady vyplývají například ze ztráty biodiverzity, koroze konstrukcí nebo snížení zemědělské produkce. Tyto externí náklady pro těžební lokalitu Bílina činí 47 mld. Kč. Pro lokalitu velkolomu ČSA byly tyto náklady vypočteny v součtu za všechny 3 etapy na 397,8 mld. Kč, externality za II. těžební etapu činí 161,8 mld. Kč, za III. a IV. pak 236 mld. Kč.

Obšírnější shrnutí studie je ke stažení zde

Studie byla zveřejněna v pondělí 27. 2. 2012 na tiskové konferenci ve spolupráci s občanským sdružením Kořeny, jehož cílem je zabránit likvidaci Horního Jiřenína, Černic a ohrožení rozvoje Litvínova i okolních obcí v důsledku prolomení územních ekologických limitů těžby, a neziskovou organizací Greenpeace ČR. Dnes 28. 2. 2012 budou výsledky studie prezentovány na semináři Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Tisková konference ke zveřejnění studie proběhla krátce před tiskovou konferencí Ministerstva průmyslu a obchodu, na níž byli představeni členové nové komise, jejímž úkolem bude připravit aktualizaci Státní energetické koncepce (SEK). V rámci aktualizace SEK bude řešena i otázka územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Předseda komise Václav Pačes na přímý dotaz Jana Rovenského z Greenpeace ČR odpověděl, že k limitům by chtěl udělat speciální odbornou subkomisi, která by se zabývala i externalitami, studie COŽP UK by se tak mohla stát jedním z podkladů pro práci komise.

 
 
Reklama