Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Teplárny v Pardubickém kraji mají nasmlouváno dost uhlí na zimu

Všechny velké teplárny v Pardubickém kraji mají nasmlouváno dost uhlí na celou zimu. Uhlí používají v elektrárně Opatovice nad Labem nebo ve Chvaleticích.


Za jakou cenu elektrárny uhlí objednávají a jak se jeho ceny promítají do cen tepla pro koncové zákazníky elektrárny kvůli podmínkám smluv nemohou zveřejnit.

Jedním z největších distributorů tepla je elektrárna Opatovice, která teplem zásobuje 60.000 domácností v aglomeraci Pardubic, Chrudimi a Hradce Králové.

"Uhlí na topnou sezonu máme zajištěno. Smluvní ujednání nás neopravňují komentovat podmínky dodávek uhlí včetně ceny. Ale náklady na uhlí jsou jednou z položek cenové kalkulace námi dodávaného tepla," uvedl mluvčí elektrárny Petr Zadák.

Podobné podmínky platí i v elektrárně Chvaletice, kde je hnědé uhlí jediným topivem. Majitelem elektrárny ve Chvaleticích je ČEZ. "Uhlí máme nasmlouváno dostatečné množství, a to hnědé uhlí ze Severočeských dolů," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro region východní Čechy.

Cena tepla pro rok 2011 je 399,4 Kč za gigajoul (GJ) včetně DPH. Cena tepla z Opatovic se liší podle distributora. Dodává jej společnost EOP za 344,08 s DPH, společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové jej potom do domácnosti posílá za 371,14 Kč za GJ.

Orlickoústecká společnost Tepvos, která teplo vyrábí ze zemního plynu, dodává teplo za ceny od 498,45 Kč do 597,48 Kč za GJ. Záleží na tom, odkud a kam teplo posílá. Ceny společnost každý rok určuje podle aktuálních cen elektřiny a zemního plynu, které podle údajů společnosti tvoří zhruba 70 procent nákladů na cenu tepla.

EOP je majetkově součástí Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který spoluvlastní finanční skupiny PPF a J&T a Daniel Křetínský. Do skupiny EPH patří také německá hnědouhelná společnost Mibrag. Dozorčí radě EOP od října předsedá bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS).

 
 
Reklama