Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Kotelny na Vysočině spalují hlavně plyn a biomasu, méně uhlí

K centrálnímu vytápění velkých měst na Vysočině se používá nejvíce zemní plyn a biomasa, což je hlavně dřevní odpad a sláma.


Převážně uhlím jsou vytápěny jen domácnosti ve Žďáru nad Sázavou, firma SATT ale uhlí sama nenakupuje a teplo odebírá od tamního strojírenského a metalurgického podniku Žďas. Vysočina zřejmě mezi regiony vyniká v topení biomasou. Podle ankety ČTK ale i u tohoto topiva stoupají nákupní ceny.

Třebíčská společnost TTS už v letošním roce topí biomasou z 90 procent, používá zhruba půl na půl dřevní odpad a slámu. Zásoby má podnik dostatečné, řekl ředitel Richard Horký. Poptávka po biomase na trhu a tím i její cena se podle něj zvyšuje hlavně kvůli jejímu spalování v kondenzačních elektrárnách. Teplo pro třebíčské domácnosti příští rok přesto nepodraží ani o čtyři procenta, o která stoupne sazba DPH.

"Jsme asi jedni z mála, kteří od nového roku snižují ceny tepla a tímto snížením budeme o polovinu eliminovat nárůst DPH," řekl Horký. Cena za gigajoule (GJ) tepla bez DPH proti letošku klesne o osm korun na 396 Kč. Tento krok umožní letos dokončená investice, díky níž se podstatně zvýšila účinnost přeměny paliva na teplo. Letošní cena včetně daně, která zatím činí deset procent, je 444 Kč za GJ.

Ve Žďáru nad Sázavou letos lidé za teplo včetně daně platí 443 Kč za GJ. Vyplývá to z ceníku na webových stránkách firmy SATT. Biomasa se na Vysočině používá k centrálnímu vytápění také v Pelhřimově, Bystřici nad Pernštejnem a v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku. Pelhřimovská centrální kotelna Iromez čelí zdražování biomasy zpracováváním klestí přímo v lesích. V Bystřici testují pěstování rychle rostoucích dřevin. Dřevní štěpku kupuje i městys Nová Cerekev. "Máme sice vlastní lesy, ale to nám pokrývá pouze malou část z toho, co spálíme," vysvětlil starosta Cerekve Zdeněk Rajdlík.

Kotelna na biomasu vzniká i v Jihlavě, kde je centrální vytápění vázáno jen na zemní plyn. Vedení společnosti Jihlavské kotelny při zahájení této investice letos v červnu uvedlo, že výroba části tepla z biomasy by měla pomoci stabilizovat ceny pro zákazníky při zdražování plynu.

Cena plynu bude pro Jihlavany rozhodující i po spuštění modernizované kotelny, protože její dodávky dokážou pokrýt jen malou část potřeb města. Kotelna na biomasu bude mít instalovaný výkon tři megawatty. Za GJ tepla se letos v Jihlavě zatím počítá 525 Kč včetně DPH, cena se ale po přepočtení nákladů na konci roku ještě může o něco zvýšit.

 
 
Reklama