Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Držitelé ekologických oskarů mění Českou republiku, o české nápady je zájem i ve světě

V České republice vznikají každý rok projekty a vynálezy, které významně mění životní prostředí nejen v naší zemi, ale i ve světě. Nejlepší české inovátory nebo kutily ocení každoročně energetická společnost E.ON Ekologickým oskarem.

Držitelé této prestižní ceny v oblasti úspory energií a ochrany životního prostředí mají možnost reprezentovat Českou republiku v celosvětovém finále ekologické soutěže, a především seznámit veřejnost se svými prospěšnými aktivitami. Ekologičtí oskaři už podpořili celorepublikové úklidy odpadků, výstavbu čističky vody pomocí větrného čerpadla v Africe nebo vzdělávání desetitisíců dětí v ochraně životního prostředí.

Čeští „ekoškoláci“ spolupracují s NASA

Vzdělávací centrum TEREZA začínalo pasením zvířat. Dnes ekologicky vzdělává více než 94 tisíc dětí. Aktivitu mnoha pedagogů a dobrovolníků ocenila odborná porota vítězstvím v E.ON Energy Globe Award ČR 2015. „Vítězství ve finále soutěže je pro nás dobrou zprávou. Potvrzuje se, že naše vize – vzdělávat děti, aby vytvářely společnost přátelskou k přírodě – je pro lidi smysluplná,“ říká Petr Daniš, ředitel vzdělávacího centra TEREZA.

Sdružení koordinuje v Česku mezinárodně uznávané projekty, které jsou jedinečné tím, že vzdělávají děti zkušenostmi a řešením reálných situací. „V programu Ekoškoly děti procházejí svoji školu a její okolí a společně s učiteli a rodiči plánují a realizují změny, které snižují dopad školy na životní prostředí a dělají z ní přírodě bližší místo k životu,“ vysvětluje Daniš. Aktuálně se na projektech podílí více než 730 základních a středních škol. Některé pak díky centru TEREZA přímo spolupracují s NASA. V programu GLOBE sbírají žáci data o životním prostředí v okolí školy a zadávají je do společné databáze amerického úřadu pro letectví a vesmír. Vědci z NASA je pak využívají pro své projekty a ověřování různých hypotéz.

Až 100 tisíc dobrovolníků letos uklidí Česko

Organizované úklidy, při kterých lidé aktivně bojují proti černým skládkám a nepořádku v okolí, si vysloužily ekologického oskara v roce 2014. Iniciativa začala jako webová stránka zmapujto.cz, kde mohli lidé značit místa s černými skládkami. Následně začalo organizování dobrovolného úklidu takto zmapovaných míst. Prvního ročníku uklízecí akce se zúčastnilo 6 200 lidí. „Zisk ekologického oskara nám pomohl celou akci zpropagovat. Především se nás ujal samotný organizátor soutěže, společnost E.ON, díky jehož finančnímu příspěvku jsme mohli druhý ročník úklidovky posunout kvalitativně i kvantitativně na jinou úroveň. A více než 30 tisíc účastníků druhého ročníku je toho jednoznačným důkazem,“ vysvětluje Radek Janoušek, hlavní organizátor akce.

V loňském roce se zapojilo více než 30 tisíc lidí a každý dobrovolník nasbíral 33 kilogramů odpadu. Na počátku letošního roku se česká uklízecí akce spojila s projektem Ukliďme svět. Od letošní akce pod společným názvem „Ukliďme svět, ukliďme Česko!“ si organizátoři slibují zapojení až sta tisíc dobrovolníků.

Zapojit se mohou veřejnost, firmy, obce i města. Cílem iniciativy je předcházet tvorbě černých skládek a nepořádku obecně. „Nechali jsme se projektem Ukliďme Česko inspirovat a letos již potřetí pořádáme dobrovolnickou akci pro naše zaměstnance s názvem ‚E.ON uklízí Česko‘,“ říká Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže E.ON Energy Globe Award ČR.

České větrné čerpadlo čistí vodu v Africe

Ekologického oskara v kategorii Kutil získal loni projekt unikátního zařízení pro čerpání a čištění vody za využití větrné energie. Větrné čerpadlo Pavola Floriše se uplatní především v místech, kde chybí elektřina. Slouží nejen k jednoduchému odčerpání, ale také k vyčištění vody z vrtu či studny z hloubky až 50 m. „Následně po odčerpání odstraní dezinfekční prostředek z vody 99,9 % bakterií a virů. Pokud se totiž kontaminovaná tekutina nevyčistí, může způsobovat problémy zažívacího traktu či parazitické infekce,“ vysvětluje Pavol Floriš.

Technologii vyrábí Pavol Floriš vlastnoručně. Zařízení je bezúdržbové, mobilní a nevyžaduje pro svůj chod další zdroje energie. V současné době je mimo Evropu v provozu 18 větrných čerpadel, 15 v Mongolsku a 3 v Ghaně. Technologie zajišťuje kvalitní pitnou vodu pro místní obyvatele nebo slouží jako zdroj vody na pastvinách a v zemědělských oblastech bez přívodu elektřiny. V České republice nachází přístroj využití především v zemědělství při čerpání vody do napajedel pro dobytek nebo v závlahovém systému.

Odpadní energie z vinařství zdrojem energie pro provoz hotelu

Letos poprvé postoupil do světového finále soutěže ekologických oskarů Energy Globe Award český zástupce. Projekt Jiřího Mariana byl v roce 2013 oceněn jako nejlepší v kategorii Firma v českém kole soutěže. Majitel Hotelu a vinařství Galant v Mikulově na jižní Moravě dokázal díky unikátnímu ekologickému řešení významně snížit provozní náklady. „Tento projekt zaujal zajímavým využitím moderních technologií v běžném firemním provozu. Přestože je Hotel a vinařství Galant rozsáhlým objektem, chytře využívá nejen přebytky tepla a odpadní vody, ale také skleníkové plyny. A to nejen k výrobě vína, ale i k provozu wellness,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová.

S přestavbou objektu na ekologicky šetrný provoz začal Jiří Marian před šesti lety. „Přebytky tepla, které vznikají při kvašení vína, se využívají k ohřevu teplé vody a též energie odpadní vody z hotelového a wellness provozu je tepelnými čerpadly odebrána a znovu použita. Odpadní voda je využita ke splachování na toaletách, dešťová voda se používá v automatickém zavlažovacím systému či k chovu ryb v zásobní nádrži,“ popisuje fungování svého objektu Jiří Marian.

O vzdělávacím centru TEREZA

Vzdělávací centrum TEREZA působí v České republice od roku 1979 jako nezisková organizace. Od počátku 90. let vytváří ekologické projekty pro školy, přičemž dlouhodobě realizuje tři mezinárodně uznávané vzdělávací programy Ekoškola, GLOBE a Les ve škole. V současnosti je do nich zapojeno přes 750 škol a více než 4 000 učitelů a 94 000 dětí. V roce 2015 se TEREZA stala celkovým vítězem 7. ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR.

O projektu Ukliďme Česko

Projekt Ukliďme Česko byl založen spolkem Ekosmák, který vyvinul také systém pro mapování černých skládek www.ZmapujTo.cz. Jedním z hlavních cílů akce je oslovit co nejvíce účastníků, medializovat problematiku černých skládek a přispět k prevenci jejich dalšího vzniku. První úklidová akce si vysloužila Ekologického oskara v roce 2014, kdy se Ukliďme Česko stalo celkovým vítězem 6. ročníku soutěže.

E.ON Česká republika, s.r.o.
logo E.ON Česká republika, s.r.o.

Skupina E.ON je tradičním partnerem české energetiky. Na českém trhu působíme od roku 1998. Dodáváme elektřinu 1,2 milionu zákazníků a zemním plynem zásobujeme více než 220.000 zákazníků, a to převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě.