Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
Sdružení EPS ČR a společnost Cyrkl společně zmapovali materiálové toky odpadního EPS v tuzemském retailu. Ročně jej vznikne přibližně 700 tun, nejvíce pak v sektoru elektroniky. Hlavní bariérou pro kompletní analýzu a snazší recyklaci je stávající jednotná evidence plastových obalů.
Šetření se zaměřilo to, kolik odpadního EPS se vyskytuje v různých segmentech retailu a jak s ním firmy manipulují. Cílem bylo podpořit závazek Evropského sdružení výrobců EPS (EUMEPS), že 50 % veškerého odpadního EPS v EU bude v roce 2025 zrecyklováno. Zásadní problém představuje společná evidence EPS s dalšími obalovými plasty pod jednotným kódem. Separovaný sběr odpadu z EPS je tedy v současnosti ze strany firem čistě dobrovolný. Šetření ukázalo, že pro efektivnější analýzu je nutné podrobnější členění plastového odpadu dle typu, což by umožnilo přesnější sledování materiálových toků EPS a logicky, tak zvýšilo i podíl recyklace. Výzkum probíhal skrze dotazníky a webináře, kterých se účastnili EHS manažeři, firemní ekologové, vedoucí skladů a logistiky apod. Zjištěno bylo, že největší objem odpadního EPS vzniká v sektoru elektroniky (500 tun ročně), následně v sektoru nábytku, sanity a potravinářství. Většina společností využívá k nakládání s odpadem velké svozové firmy, avšak menší obchody nemají dostatečný prostor, tudíž jednotlivé plasty vůbec netřídí.
Více informací o recyklaci naleznete na webových stránkách www.recyklujemepolystyren.cz.
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená s cílem koordinovat vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu a bezpečnost výrobků, poskytovat konzultace a podílet se na úsporách energie.