Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

TEDOM se chystá účastnit velké transformace polského teplárenství

Třebíčská strojírensko-energetická skupina TEDOM a.s. expanduje do Polska, spolu s polským partnerem Polimex Mostostal založila společnost Polimex Energo, která bude budovat a provozovat portfolio kogeneračních jednotek pro polské teplárenské a průmyslové firmy.

Nová společnost Polimex Energo bude společným podnikem (joint venture) českého Tedomu a polské energeticko-inženýrské společnosti Polimex Mostostal s 50% podíly. Vznik společnosti schválily antimonopolní úřady obou zemí a hned po založení v dubnu 2024 začala polským průmyslovým a teplárenským společnostem nabízet vybudování a provozování kogeneračních jednotek. Ty, díky vysoce účinné kombinované výrobě elektřiny a tepla z plynu, popřípadě bioplynu, patří mezi nízkoemisní zdroje, a odpovídají tak plánům na dekarbonizaci.

„V Polsku bychom podle základního scénáře chtěli instalovat a provozovat kogenerace o výkonu 10 MWe ročně, věříme ale, že polský trh slibuje mnohem větší potenciál,“ upřesňuje Ladislav Zeman, CEO TEDOM Group. Plánovaný instalovaný výkon představuje objem rovnající se například průměrné roční spotřebě sedmnáctitisícových Otrokovic.

Nová společnost Polimex Energo zákazníkům z řad firem a teplárenských společností bezplatně nainstaluje novou kogenerační jednotku TEDOM a současně jim bude dodávat teplo za cenu nižší než v případě vlastní výroby v plynovém kotli. Vedle tepla za výhodnou cenu a modernizace topného systému bez nutnosti vynakládat vlastní prostředky zákazníci získají také stabilní příjem z pronájmu prostor, ve kterých je jednotka nainstalována.

TEDOM v Polsku působí už 14 let, společným podnikem Polimex Energo chce na tamním trhu dále expandovat a zúčastnit se tak budoucí transformace polského teplárenství, které je z velké části závislé na spalování uhlí. Podle informací Ministerstva zahraničních věcí sektor ročně spálí asi 14,5 mil. tun uhlí a na dálkové vytápění spoléhá 40 % polských domácností. Teplárenství by do roku 2050 mělo dosáhnout uhlíkové neutrality, už do roku 2028 by však mělo projít první fází transformace. Podle veřejně dostupných zdrojů bude na celkovou transformaci a dekarbonizaci polského dálkového vytápění zapotřebí 276 až 418 mld. zlotých. Kogenerační jednotky jsou považovány za nízkoemisní zdroj energie a jejich zapojení tak zapadá do strategie dekarbonizace, ke které se Polsko stejně jako další evropské země zavázaly v dokumentu Fit for 55.

Více informací


TEDOM a.s.
logo TEDOM a.s.

TEDOM a.s. je česká strojírenská firma. Předmětem činnosti jsou vývoj a výroba kogeneračních jednotek s plynovými spalovacími motory. Portfolio výrobků společnosti tvoří dále i služby v energetice: služby výkonové rovnováhy, nákup a prodej energií, ...

 
 
Reklama