Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

EU zakazuje Rusům rezervaci skladovací kapacity v plynových zásobnících

V rámci nejnovějšího balíčku sankcí Evropské unie vůči Rusku se zakazuje ruským občanům a společnostem rezervovat kapacitu v zásobnících zemního plynu v Unii.

Zákaz se bude vztahovat na fyzické a právnické osoby se sídlem v Rusku, ale také na právnické osoby vlastněné z více než 50 % ruskými subjekty nebo jednajících jménem ruských subjektů.

Smlouvy uzavřené před 26. únorem, které tento zákaz porušují, musí být ukončeny do 27. března. Vnitrostátní orgány mohou povolit výjimky ze zákazu, pokud rozhodnou, že jsou potřebné k zajištění kritických dodávek energie do EU. O těchto výjimkách musí informovat Evropskou komisi a ostatní země EU do dvou týdnů od jejich udělení. Podle pravidel EU schválených loni v létě musí být všichni provozovatelé zásobníků plynu certifikováni jako nezávislí na vnějších vlivech, které by mohly ohrozit bezpečnost dodávek do EU.

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom v minulosti vlastnil a kontroloval několik velkých podzemních zásobníků plynu v EU, mimo jiné v Německu a v Rakousku. Gazprom své zásobníky vyprázdnil a před touto zimou nenaplnil. v reakci na to německá vláda v listopadu znárodnila Gazprom Germania, bývalou dceřinou společnost Gazpromu, která vlastní a provozuje 28 % německé skladovací kapacity plynu.

Rakousko a Německo se rovněž dohodly na sdílení rakouských zásobníků plynu Haidach a 7Fields, které mají dohromady skladovací kapacitu zhruba 57 TWh. Haidach je jedním z největších středoevropských zásobníků s kapacitou přibližně 33 TWh. Dříve byl pod kontrolou dceřiných společností Gazpromu, které jej nechávaly z velké části prázdný, než jim Rakousko loni v létě odebralo práva a začalo do zásobníku vtláčet plyn.

 
 
Reklama