Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

OPEC snížil výhled růstu poptávky po ropě na letošní rok

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížila ve své dnešní pravidelné zprávě výhled globálního růstu poptávky po ropě na letošní rok.

Nově má poptávka vzrůst o 5,79 milionu barelů na 96,05 milionu barelů denně. To je o 110.000 barelů denně méně, než čekal OPEC doposud.

Výhled slabšího oživení poptávky už přiměl OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, tedy skupinu označovanou jako OPEC+, zpomalit tempo zvyšování těžby plánované na letošní rok. Toto omezení pomohlo zvýšit ceny ropy, které se tento týden vyšplhaly na maximum za 13 měsíců.

"Zatímco globální ekonomika vykazuje v roce 2021 známky zdravého zotavování, poptávka po ropě v současnosti zaostává. Čeká se však oživení ve druhé polovině roku 2021," uvedl OPEC ve své zprávě. Organizace stabilně snižuje výhled růstu poptávky na rok 2021 od loňského července, kdy OPEC čekal zvýšení poptávky o sedm milionů barelů denně.

Skupina ale zvýšila odhad globálního ekonomického růstu na letošní rok na 4,8 procenta z předchozích 4,4 procenta. "Očkování celosvětově nabírá na rychlosti, míra onemocnění v některých oblastech klesá, léčba se zlepšuje a roste využití rychlých testů. To vše podporuje zrychlení ekonomické aktivity po prvním čtvrtletí," uvedl OPEC.

V rámci boje s propadem poptávky po ropě se skupina OPEC+ loni dohodla na koordinovaném snížení těžby ropy o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Toto snížení bylo později zmírněno na 7,7 milionu barelů a od ledna na 7,2 milionu barelů denně. Saúdská Arábie však slíbila, že v únoru a březnu sníží svou těžbu o další jeden milion barelů denně.

OPEC v lednu podle dnešní zprávy zvýšil těžbu o 180.000 barelů na 25,5 milionu barelů denně, uvedla agentura Reuters.

 
 
Reklama