Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výbuch plynovodu v Sýrii dočasně přerušil dodávky elektřiny

Ranní výbuch plynovodu východně od syrského hlavního města Damašku byl následek teroristického útoku.

Sdělil to ministr ropného průmyslu a nerostných zdrojů Alí Ghánim, jehož citovala syrská agentura SANA. Po výbuchu následoval rozsáhlý požár a výpadek elektřiny.

Televize vysílala záběry na plameny zachvacující plynovod mezi městy Dumajr a Adrá, jež se nacházejí zhruba 40 kilometrů severovýchodně od syrské metropole. Podle stanice Al-Ichbáríja se později podařilo oheň uhasit.

"Podle zjištění byl příčinou výbuchu teroristický útok," sdělil bez podrobností Ghánim. Dodal, že se postupně obnovuje dodávka proudu do jednotlivých provincií. Obyvatelé Damašku oznámili, že v hlavním městě už elektřina znovu funguje.

Jak připomenula agentura Reuters, velký výpadek dodávek elektřiny zažila Sýrie v roce 2013, kdy povstalci účastnící se bojů občanské války zasáhli ropovod. V dalších letech pak následovaly sabotáže energetických zařízení, k nimž se nikdo nepřihlásil. Syrská válka začala v roce 2011 protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada a jak uvádí agentura AP, vyžádala si na 400.000 lidských životů a těžce poškodila syrskou infrastrukturu.

Plynovod, jehož se týká dnešní událost, vede z Egypta do Jordánska a Sýrie. Ministr energetiky Zuhajr Charbútlí, jehož citovala SANA, řekl, že výbuch nastal krátce po nedělní půlnoci a že jde o šestý případ zásahu této infrastruktury.

 
 
Reklama