Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Reuters: Rijád a Moskva se dohodly na prodloužení těžebních škrtů

Saúdská Arábie a Rusko se dohodly na prodloužení stávajících ropných těžebních škrtů o jeden měsíc.

S odkazem na své zdroje z uskupení OPEC+, které sdružuje největší producentské státy, to dnes uvedla agentura Reuters.

"Jakákoli dohoda o prodloužení škrtů je podmíněna tím, že země, které v květnu neplnily stávající dohodu, prohloubí škrty v nadcházejících měsících, aby vykompenzovaly svou nadprodukci," uvedl jeden zdroj Reuters z Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Aby zvýšili ceny, které se drasticky propadly vinou poklesu poptávky způsobeného opatřeními na omezení šíření koronaviru, dohodli se členové OPEC a jeho spojenci včetně Ruska sdružení ve skupině OPEC+ v dubnu na rekordním snížení ropné těžby. V květnu a červnu tak přední producentské státy vytěží o 9,7 milionu barelů denně méně - to představuje zhruba deset procent celosvětové produkce.

V červenci se ale podle zdrojů Reuters s uvolněním dohodnutých opatření nepočítá. Saúdská Arábie, která je faktickým lídrem OPEC, se naopak snaží prodloužit stávající škrty do konce letošního roku. Rusko ale bylo zatím proti.

Ceny suroviny jsou i přes radikální snížení těžby na 40 procentech vzhledem k cenám na počátku tohoto roku. O dalším postupu by prostřednictvím videokonference měli členské státy OPEC a jejich spojenci debatovat tento čtvrtek. Termín nicméně zúčastnění oficiálně nepotvrdili.