Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

ČEZ do března požádá o povolení k umístění nového zdroje Dukovan

Firma ČEZ má v plánu předložit v březnu 2020 Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) žádost o povolení k umístění nového jaderného zdroje Jaderné elektrárny Dukovany.


© Fotolia.com

Územní řízení pro tuto stavbu by následně mohlo začít v červnu 2021, řekl ČTK na dnešním semináři k Dukovanům ve Valči Petr Závodský, ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ve skupině ČEZ.

Podle nedávného vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) by stavba nového bloku Dukovan měla začít v roce 2029, dokončen by měl být v roce 2036.

Vedení kraje stavbu nového bloku Dukovan dlouhodobě podporuje. "Pro Kraj Vysočina a celý region Třebíčska je to velmi významný signál," řekl dnes hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová dnes řekla, že žádost o povolení pro umístění nového bloku Dukovan její úřad očekává mezi březnem a červnem příštího roku. "Z atomového zákona máme rozhodnout do 12 měsíců, nicméně to bude hodně záležet na tom, v jaké kvalitě ta dokumentace bude dodána," uvedla.

Nový jaderný zdroj má být postaven v sousedství elektrárny, většina potřebné plochy je podle Závodského firmy ČEZ. "Zbývá vykoupit několik málo pozemků," uvedl.

Dukovanská elektrárna s instalovaným výkonem 2040 megawattů (MW), pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. V provozu je přes 30 let. Její čtyři bloky byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. ČEZ je plánuje nahradit jedním až dvěma bloky s celkovým instalovaným výkonem až 2400 megawattů.

Firma ČEZ získala v letech 2016 a 2017 od SÚJB poprvé povolení k dalšímu provozu dukovanských bloků na dobu neurčitou, předchozí povolení byla desetiletá. Elektrárna ale musí plnit nastavené podmínky. Drábová dnes uvedla, že mezi lety 2025 až 2027, kdy za sebou budou mít bloky Dukovan 40 let provozu, se uskuteční periodické hodnocení jejich bezpečnosti.

Elektrárna Dukovany loni vyrobila 14,25 TWh elektřiny, letos se podle jejího ředitele Miloše Štěpanovského dá očekávat podobný výkon. Proti plánu byla delší hlavně odstávka druhého bloku způsobená závadou v jednom z parogenerátorů, protáhla se skoro o tři měsíce.

Ředitel elektrárny uvedl, že neplatí dřívější vize zkracování plánovaných odstávek bloků spojených s výměnou části paliva na 20 dní. Bloky podle něj budou v nejbližších odstavované na 40 i více než 50 dní. "Dnes je pro nás prioritou kontrolovat," řekl. Během odstávek se také provádějí akce spojené s modernizací zařízení.

Poslední letošní odstávka v Dukovanech začne 25. prosince. Bude se týkat čtvrtého bloku, plánovaná je na 41 dní.

ČEZ, a. s.
logo ČEZ, a. s.

Hlavni předmět podnikání tvoří výroba, distribuce, obchod a prodej v oblasti elektřiny a tepla; obchod a prodej v oblasti zemního plynu; poskytování komplexních energetických služeb ze sektoru nové energetiky a těžba uhlí. Skupina ČEZ je jednou z deseti ...

 
 
Reklama