Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Česko je 16. nejlepší energetikou světa, polepšilo si o pět míst

Česko je 16. nejlepší energetikou světa, proti loňsku si polepšilo o pět míst. Vyplývá to z hodnocení Světové energetické rady (The World Energy Council - WEC).


© Fotolia.com

ČTK na hodnocení upozornil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Žebříček World Energy Trilemma měří tři základní parametry - energetickou bezpečnost, udržitelnost a cenovou dostupnost energií.

První místo v něm letos obsadilo Švýcarsko, následuje Švédsko a Dánsko. Ze sousedních zemí ČR je Rakousko sedmé, Německo deváté a Slovensko 23. Nejlepší neevropskou zemí je na desátém místě ze 128 národních energetik Nový Zéland.

"Česká republika získala relativně vysoké skóre ve všech hodnocených dimenzích. Nechali jsme za sebou celou řadu významných západoevropských ekonomik a na USA ztrácíme pouhou setinu bodu. Pozitivně jsou vnímána uskutečněná opatření s vlivem na energetickou nezávislost, účinnost a čistotu ovzduší. Nicméně stále existuje prostor pro rychlejší zavádění nízkouhlíkových technologií výroby energie," uvedl prezident SOCR ČR Tomáš Prouza.

Světová energetická rada je akreditovaná OSN jako celosvětový energetický orgán. Je největší celosvětovou oborovou organizací s více než 3000 členskými organizacemi z více než 90 zemí, které reprezentují celé energické spektrum. Patří mezi ně vlády, soukromé a státní firmy, akademické organizace, nevládní organizace a další zainteresované objekty v energetice. Byla založena v roce 1923 v Londýně.

Prvních 20 pozic letošního žebříčku World Energy Trilemma:

 1. Švýcarsko
 2. Švédsko
 3. Dánsko
 4. Velká Británie
 5. Finsko
 6. Francie
 7. Rakousko
 8. Lucembursko
 9. Německo
 10. Nový Zéland
 11. Norsko
 12. Slovinsko
 13. Kanada
 14. Nizozemsko
 15. USA
 16. Česko
 17. Uruguay
 18. Španělsko
 19. Maďarsko
 20. Itálie

Zdroj: WEC

 
 
Reklama