Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dostavba jaderné elektrárny Mochovce má zpoždění, asi se prodraží

Datum: 11.4.2019 16:42  |  Autor: ČTK

Dostavba slovenské jaderné elektrárny Mochovce má opět zpoždění, termín spuštění třetího bloku se pravděpodobně opět posune.

Na prodloužení upozornil slovenský list Pravda na svém webu. Otázkou je podle něj i dodržení rozpočtu.

Dva rozestavěné bloky jaderné elektrárny Mochovce, kde jsou už léta v provozu jiné dva jaderné bloky, dokončuje největší producent elektrické energie na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE).

"Očekáváme, že po technické stránce bude třetí blok připraven na zavážení jaderného paliva v létě," citoval deník vyjádření mluvčího SE Miroslava Šarišského.

To podle listu znamená, že termín spuštění se posouvá přibližně o čtvrt roku. Poslední plány přitom počítaly se spuštěním třetího bloku v druhém čtvrtletí letošního roku.

To, zda se dodrží rozpočet, naposledy stanovený na 5,4 miliardy eur (asi 138 miliard Kč), se podle deníku má ukázat již tento měsíc.

"Během dubna, po ukončení analýz a jednání řídících orgánů, budeme informovat o opatřeních k minimalizaci dopadů na rozpočet a harmonogram," řekl Šarišský. Firma klade podle něj na první místo co největší jadernou bezpečnost, nadřazenou termínům či nákladům.

Na zpoždění dostavby upozornila v pondělí opozice. Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) chce kvůli Mochovcům svolat mimořádné jednání parlamentního výboru a požaduje odpovědi od ministra hospodářství Petra Žigy. Kromě posunu termínu chce opozice řešit i možné prodražení stavby o dalších 200 milionů eur (asi 5,1 miliardy Kč).

Ministerstvo hospodářství se hodlá vyjádřit až po obdržení oficiálních informací od SE. "Za dostavbu nese plnou odpovědnost soukromý vlastník s manažerskými pravomocemi, a ne stát jako menšinový akcionář. Je to důsledek nepovedené a nevýhodné privatizace za (předchozí) vlády Mikuláše Dzurindy," řekl resortní mluvčí Maroš Stano.

V roce 2006 získal 66 procent akcií elektráren italský podnik Enel za 840 milionů eur. Čisté zisky elektráren po privatizaci a následném zdražení elektřiny dosáhly v letech 2006 až 2014 dohromady 2,4 miliardy eur. Privatizační dohoda počítá s vyplácením dividend až po dostavbě Mochovců. Enel je v současnosti na odchodu z SE a po dostavbě Mochovců jeho podíl převezme Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Stát od privatizace jako akcionář s podílem 34 procent jen přihlíží tomu, co se v SE děje, poznamenala Pravda.

SE podle svého mluvčího počítají vzhledem k aktivitě protijaderných organizací v sousedním Rakousku s obstrukcemi při administrativním povolování nového bloku, které mohou uvedení do provozu oddálit "až o několik měsíců", ačkoliv blok bude technicky připravený.

Proti dostavbě bloků v Mochovcích jsou rakouští ekologové, jakož i politické strany.

Nové jaderné bloky mají mít po dokončení výkon po 471 megawattech, což by pokrylo asi 13 procent z celkové spotřeby elektřiny na Slovensku.

EPH v roce 2016 koupil zhruba dvoutřetinový podíl italské společnosti Enel v SE za 750 milionů eur (tehdy přes 20 miliard Kč); nyní drží spolu s Enel v SE 66 procent.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou

23.4. 16:29   Americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. více >>>

Křetínského EPH kupuje dvě severoirské elektrárny

23.4. 16:25   Uzavření obchodu EPH podle mluvčího očekává v létě, musí ho schválit evropské antimonopolní úřady. více >>>

Rada EU schválila změny pravidel na trhu s plynem

15.4. 14:58   Pravidla upravující trh EU s plynem se v budoucnu budou vztahovat také na plynovody do třetích zemí a z nich. Novou podobu pravidel dnes přijala Rada EU a uzavřela tak celý legislativní proces. více >>>

Ve Fukušimě začali odstraňovat palivo z poškozeného reaktoru

15.4. 14:53   Podle agentury Kjódó jde o první odstraňování paliva ze skladovacích bazénů z bloků 1 až 3, jejichž jádro se při havárii roztavilo. více >>>

Teplárny dodaly v zimě kvůli počasí méně tepla, lidé ušetří

14.4.2019 | ČTK
Většina tepláren v Česku dodala v uplynulé zimě kvůli počasí meziročně méně tepla, řada lidí by tak měla v platbách za tepelnou energii ušetřit.

Témata 2019

technická podpora výrobců

Partneři - Energetika