Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Elektrárna Dětmarovice si pořídí absorbér za více než 600 milionů

Datum: 9.4.2019 15:51  |  Autor: ČTK

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku si za více než 600 milionů korun pořídí nový absorbér, jenž nahradí zařízení, které v roce 2017 zničil požár.


© ČEZ, a.s.

Zakázka má být hotová příští rok v květnu. ČTK to dnes oznámil mluvčí skupiny ČEZ, která elektrárnu provozuje, Vladislav Sobol. Absorbér je zařízení, které slouží ke snižování emisí síry. Dětmarovická elektrárna má dvě tato zařízení.

Druhý z absorbérů požár, který vypukl 28. července 2017, poničil jen minimálně, absorbér zůstal funkční, a proto mohla elektrárna obnovit provoz už týden po požáru.

Nový absorbér postaví společnost Mitsubishi Hitachi Power Systems. Stejná firma, která je podle Sobola dlouhodobě světově nejuznávanější firmou v oboru, postavila i původní absorbér. Výstavba začíná v těchto dnech a provoz elektrárny nijak neovlivní.

"Absorbér bude modernější než ten původní, a především s velkým předstihem zajistí, že budeme plnit evropské emisní limity platné od poloviny roku 2021. Zároveň nám umožní zvýšit výrobu z dnešních necelých 400 MWe na 600 MWe," uvedl generální ředitel Elektrárny Dětmarovice Vlastimír Kontrik.

Zvýšení výroby podle něj přinese slezské elektrárně lepší možnosti při využívání cenových špiček elektřiny. "Zároveň přinese větší výkonovou rezervu pro případ problémů v síti, například jako náhradu za neočekávaný výpadek výroby z obnovitelných zdrojů," uvedl Kontrik.

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Je v provozu od roku 1975. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Ročně dokáže vyrobit okolo 2,5 megawatthodin elektrické energie, což je spotřeba více než 700.000 domácností, a přes 800.000 gigajoulů tepla. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku, zásobuje také Farmu Bezdínek v Dolní Lutyni, která provozuje největší produkční skleníky v Česku.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou

23.4. 16:29   Americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. více >>>

Křetínského EPH kupuje dvě severoirské elektrárny

23.4. 16:25   Uzavření obchodu EPH podle mluvčího očekává v létě, musí ho schválit evropské antimonopolní úřady. více >>>

Rada EU schválila změny pravidel na trhu s plynem

15.4. 14:58   Pravidla upravující trh EU s plynem se v budoucnu budou vztahovat také na plynovody do třetích zemí a z nich. Novou podobu pravidel dnes přijala Rada EU a uzavřela tak celý legislativní proces. více >>>

Ve Fukušimě začali odstraňovat palivo z poškozeného reaktoru

15.4. 14:53   Podle agentury Kjódó jde o první odstraňování paliva ze skladovacích bazénů z bloků 1 až 3, jejichž jádro se při havárii roztavilo. více >>>

Teplárny dodaly v zimě kvůli počasí méně tepla, lidé ušetří

14.4.2019 | ČTK
Většina tepláren v Česku dodala v uplynulé zimě kvůli počasí meziročně méně tepla, řada lidí by tak měla v platbách za tepelnou energii ušetřit.

Témata 2019

technická podpora výrobců

Partneři - Energetika