Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rusko zprovoznilo novou elektrárnu v Kaliningradu

Datum: 6.3.2019 15:50  |  Autor: ČTK

Rusko dnes uvedlo do provozu novou elektrárnu v Kaliningradské oblasti, která leží mezi Litvou a Polskem.


© Fotolia.com

Snahou Moskvy je docílit soběstačnosti enklávy, než se pobaltské státy odpojí od ruské rozvodné sítě. Litva, Lotyšsko a Estonsko to plánují na rok 2025, uvedla agentura Reuters.

Kaliningrad nemá s pevninským Ruskem hranici a je závislý na dodávkách elektřiny z Litvy. Ta ji oplátkou odebírá z Ruska.

Evropští diplomaté upozorňují, že odpojení energetické sítě vytváří potenciál pro politický spor mezi Ruskem a EU. Pokud nastane v Kaliningradu neočekávaná událost a dodávky elektřiny budou přerušeny, může to Rusko vnímat jako nepřátelský akt států EU.

Rozhodující fáze měla být v letošním roce, kdy byly pobaltské státy připraveny začít testovat vlastní odpojení od ruské sítě. Testy však byly odloženy a nový termín stanoven nebyl.

Rusko se chystá provést vlastní testy letos v květnu, uvedl dnes místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak. Ještě předtím učiní totéž Kaliningrad.

Ruská státní energetická společnost InterRAO dnes oznámila, že spouští plynovou elektrárnu v Pregole o výkonu 455,2 megawatu. Z tamních čtyř stanic je největší a Moskva doufá, že díky nim bude Kaliningrad soběstačný. Další dvě elektrárny spalující plyn o celkovém výkonu 312 MW byly zprovozněny loni v březnu a čtvrtá, uhelná elektrárna by měla být dokončena příští rok. Souhrnný výkon všech má činit zhruba jeden gigawatt.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Operátoři a energetici budou víc spolupracovat při kalamitách

26.3. 10:08   Mobilní operátoři a energetici budou více spolupracovat při kalamitách a živelných katastrofách na zajištění krizových a tísňových linek nebo páteřní telekomunikační infrastruktury. více >>>

Zisk ČEZ loni klesl o 45 procent, výsledky zůstaly za očekáváním

20.3. 16:11   Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun. více >>>

Nejčastější mýty o zálohovém systému – 2. část

17.3.2019 | Andrea Brožová, Karlovarské minerální vody
Výhodnost zálohového systému potvrdily studie zveřejněné pracovní skupinou Zálohujme.cz v lednu 2019.
diskuse: 8 příspěvků, poslední 20.03.2019 13:35

Prezident podepsal daňový balíček, který snižuje DPH na teplo

16.3. 01:00   Prezident Miloš Zeman dnes podepsal vládní daňový balíček, který kromě jiného od příštího roku snižuje daň z přidané hodnoty na teplo a zavádí zdanění zahřívaného tabáku. více >>>

Blíží se konference Odpad zdrojem

16.3. 01:00   Bude se zabývat přeměnou odpadů na zdroje, ekoinovacemi a cirkulárními městy. více >>> (Institut cirkulární ekonomiky)

Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Partneři - Energetika