Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

ČEZ Prodej musí SŽDC vrátit 1,1 miliardy korun, rozhodl soud

Společnost ČEZ Prodej musí vrátit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 1,12 miliardy korun, které jí státní organizace v minulosti zaplatila za objednanou, ale neodebranou elektřinu.


© Fotolia.com

Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 4. ČTK to potvrdily obě strany sporu. Rozhodnutí je nepravomocné, ČEZ Prodej se plánuje odvolat.

SŽDC v roce 2008 objednala pro dopravce u dceřiné firmy polostátní energetické společnosti ČEZ elektřinu na tři roky dopředu. Dopravci si ale pak elektřinu koupili sami levněji. Správa železnic tehdy zaplatila pouze za odebranou elektřinu, ČEZ Prodej však požadovala plnou cenu a podala na organizaci žalobu.

SŽDC částku zaplatila v roce 2015, což jí nařizovalo pravomocné rozhodnutí Vrchního soudu. V roce 2017 však vše zrušil Nejvyšší soud a věc vrátil soudům k opětovnému projednání. SŽDC následně na energetický podnik podala žalobu, ve které se domáhala vrácení zaplacené sumy.

Nejnovější rozhodnutí Obvodního soudu ukládá povinnost společnosti ČEZ Prodej vrátit zaplacenou částku, která se podle rozhodnutí stala po verdiktu Nejvyššího soudu bezdůvodným obohacením. Soud se ale nyní nezabýval tím, zda SŽDC měla objednanou elektřinu zaplatit celou nebo ne. To řeší soudy v samostatném řízení.

"ČEZ Prodej s názorem soudu nesouhlasí a po doručení písemného vyhotovení rozsudku proti němu podá odvolání k vyššímu stupni," řekl ČTK mluvčí energetické firmy Roman Gazdík.

SŽDC naopak verdikt soudu uvítala. "Potvrzuje správnost argumentace a postupu státní organizace," uvedla mluvčí Kateřina Šubová. Organizace chce nyní počkat na další postup protistrany, podle mluvčí je však rozhodnutí klíčové i pro další soudní spor.

Případ začal v prosinci 2008, kdy správce železnic uzavřel tříletou zakázku na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze téměř za tři miliardy korun ročně. Podle tehdy platného energetického zákona totiž nemohli dopravci kupovat elektřinu přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí.

V polovině roku 2009 se ale zákon změnil a dopravci si mohli vybrat, od koho si elektřinou koupí, SŽDC jim byla povinna poskytnout svoji síť. Vzhledem ke zlevňující elektřině toho dopravci využili, zejména České dráhy, a nakoupili si elektřinu znovu od ČEZ, tentokrát přímo. SŽDC tak zaplatila pouze část domluveného množství energie. ČEZ Prodej dal proto případ k soudu a škodu tehdy vyčíslil na 805 milionů korun. Částka se následně kvůli úrokům vyšplhala přes miliardu korun.

U soudu je vedle případu z roku 2008 ještě takřka identický spor za neodebranou elektřinu z roku 2011. ČEZ Prodej v tomto případě vyčíslila svůj ušlý zisk na 858 milionů korun.