Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vláda probere zákon o hospodaření energií, ekologové mají výtky

Datum: 4.2.2019 15:55  |  Autor: ČTK

Vláda na svém pondělním zasedání probere návrh novely zákona o hospodaření energií, který předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu.


© Fotolia.com

Dokument mimo jiné přináší povinnost, že průkaz energetické náročnosti mají mít na dobře viditelném místě nově všechny větší budovy s celkovou užitnou plochou větší než 500 metrů čtverečních, které často navštěvuje veřejnost. Dosud musely mít průkaz pouze budovy využívané orgány veřejné moci. Česko tak napravuje výtku, kvůli které ji Evropská komise (EK) v lednu poslala k unijnímu soudu. Jinou část předkládaného materiálu kritizují ekologové.

EK letos zažalovala Česko a Slovinsko kvůli tomu, že nezajistily řádné vystavení certifikátů energetické náročnosti v budovách. Na nesprávné provedení požadavků příslušné směrnice byla podle Bruselu Praha poprvé upozorněna v roce 2015. Příslušné změny v zákoně schválila už na jaře 2017 vláda premiéra Bohuslava Sobotky, před volbami do Sněmovny je ale nestihl projednat Parlament.

Legislativní úprava by podle návrhu ministerstva především měla uvést do souladu evropskou a národní legislativu o energetické účinnosti. Mimo jiné má také zpřesnit povinnost zpracování takzvaného energetického auditu nebo činnost energetických specialistů. "Činnost energetického specialisty není vázanou živností a z tohoto důvodu existují v praxi případy, kdy je velmi problematické pouze na základě zákona sankcionovat energetického specialistu za zpracování dokumentů v rozporu se zákonem. Tato situace by měla být vyřešena zavedením oprávnění energetického specialisty pro právnické osoby," uvedlo v předkládací zprávě materiálu ministerstvo.

K některým dalším úpravám, které návrh přináší, mají výtky ekologové. Kritizují hlavně změnu ustanovení, která v současnosti stanoví povinnost plnit minimální energetické účinnosti při každé změně stavby výrobny elektřiny nebo tepla. Nově má být povinnost plnit tento standard pouze při modernizaci, která bude mít dopad na instalovaný výkon, upozornily tento týden ve společné tiskové zprávě Hnutí Duha a Greenpeace ČR.

Změna podle nich umožní uhelným elektrárnám obcházet při modernizaci povinnost zvyšovat účinnost výroby energie. "Ministerstvo průmyslu a obchodu je vázáno Státní energetickou koncepcí, je proto alarmující, že postupuje přesně opačným způsobem, než který tento strategický dokument vyžaduje. Vláda bude mít v pondělí poslední příležitost bod týkající se energetické účinnosti elektráren, který navíc se zbytkem novely věcně nesouvisí, z návrhu vyřadit," uvedla právnička ekologické organizace právníků Frank Bold Laura Haiselová.

Od roku 2009 je energetický průkaz povinný pro všechny nově stavěné budovy a pro rekonstrukce větších budov. Povinnost byla následně rozšířena na všechny rodinné, bytové i administrativní domy při větších renovacích, prodejích či pronájmech. Od začátku roku 2016 musí být průkazy předány i při pronájmech bytů a kanceláří. Podle dřívějšího vyjádření Státní energetické inspekce jde celkově o trh s ročním obratem asi 220 milionů korun.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou

23.4. 16:29   Americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. více >>>

Křetínského EPH kupuje dvě severoirské elektrárny

23.4. 16:25   Uzavření obchodu EPH podle mluvčího očekává v létě, musí ho schválit evropské antimonopolní úřady. více >>>

Rada EU schválila změny pravidel na trhu s plynem

15.4. 14:58   Pravidla upravující trh EU s plynem se v budoucnu budou vztahovat také na plynovody do třetích zemí a z nich. Novou podobu pravidel dnes přijala Rada EU a uzavřela tak celý legislativní proces. více >>>

Ve Fukušimě začali odstraňovat palivo z poškozeného reaktoru

15.4. 14:53   Podle agentury Kjódó jde o první odstraňování paliva ze skladovacích bazénů z bloků 1 až 3, jejichž jádro se při havárii roztavilo. více >>>

Teplárny dodaly v zimě kvůli počasí méně tepla, lidé ušetří

14.4.2019 | ČTK
Většina tepláren v Česku dodala v uplynulé zimě kvůli počasí meziročně méně tepla, řada lidí by tak měla v platbách za tepelnou energii ušetřit.

Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Partneři - Energetika