Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Westinghouse chce v ČR modernizovat jaderné elektrárny

Americká společnost se chce podílet na zavedení digitálních technologií v českých jaderných reaktorech. Bude-li vypsán tendr na další jaderný blok v ČR, Westinghouse bude o své účasti uvažovat.


© Fotolia.com

Řekl to dnes na setkání s novináři José Emeterio Gutiérrez, generální ředitel firmy, která loni v březnu vyhlásila bankrot a nyní prochází restrukturalizací. Dodal, že Westinghouse hodlá pod novým vlastníkem rozšiřovat své aktivity ve střední a východní Evropě.

"Věříme, že máme dobré technologie, které by mohly České republice pomoct," řekl Gutiérrez. "Pokud podmínky (tendru) budou v pořádku a podaří se nám udělat nabídku, proč ne," uvedl na dotaz, jestli by společnost byla ochotná vstoupit do soutěže na dostavbu dalšího bloku přes předchozí zkušenost. Westinghouse se přihlásil do tendru na rozšíření Temelína v roce 2009. Společnost ČEZ však nezískala na projekt vládní záruky a v roce 2013 soutěž zrušila.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Temelíně a jednoho v druhé tuzemské jaderné elektrárně v Dukovanech s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Prioritu má dostavba Dukovan.

Vyhlášení nebo nevyhlášení tendru podle Gutiérrez neovlivní stávající plány firmy v Česku. "Máme závazky v Temelíně, v Dukovanech, pokud budeme mít možnost rozšířit své působení, budeme o tom uvažovat, ale držíme se svých závazků," podotkl. "Můžeme pomoct se zavedením digitálních technologií. Vyvíjíme nové postupy, jak modernizovat elektrárny, aby byly ještě bezpečnější než teď," uvedl.

Během svého pobytu v Česku se Gutiérrez a další manažeři firmy setkali se zástupci ČEZ a ministerstva průmyslu a obchodu. Tématem jednání s reprezentanty vlády podle něj byla strategická vize Česka ohledně využití jaderné energie. "Netvrdíme, že země by se měly stoprocentně spolehnout na jadernou energii, musí se vytvořit optimální mix," řekl. Za správnou cestu považuje kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů.

Gutiérrez mluvil také o aktuální kondici firmy, která loni v březnu zbankrotovala a svou ztrátou táhla dolů i tehdejší mateřskou společnost, japonskou Toshibu. Letos v lednu Westinghouse odkoupil kanadský investiční fond Brookfield Business Partners. "Je to otázka týdnů, maximálně několika měsíců, kdy bude hotový restrukturalizační proces a budeme plně v rukou nového vlastníka," řekl. Firma se podle něj chce zaměřit na investice do technologií a do tří let chce být v dobré kondici a patřit mezi lídry trhu. Kromě zemí střední a východní Evropy, které se stále spoléhají na jadernou energii, chce Westinghouse rozšiřovat své aktivity v Asii a na Blízkém východě.

 
 
Reklama