Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Oba místopředsedové ERÚ chtějí do nové rady, Vitásková ne

Oba současní místopředsedové Energetického regulačního úřadu Ivan Noveský a Vladimír Outrata se přihlásili jako zájemci o funkci v nové pětičlenné radě ERÚ, která začne fungovat od srpna 2017.

ČTK to po schůzce s ministrem průmyslu Jiřím Havlíčkem (ČSSD) řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Dodala, že sama o místo v radě zájem nemá.

"Mohu potvrdit, že jsem přihlášku podal. O tu práci mám zájem, protože jsem úřad v roce 2001 zakládal. Samozřejmě ale záleží na panu ministrovi a posléze na vládě, jak rozhodne," řekl dnes ČTK Noveský.

Ministr Havlíček dnes uvedl, že o post v radě má zájem 23 zájemců. Informaci dnešních Hospodářských novin, že by měl ve čtvrtek premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) přednést první širší výběr osmi až devíti lidí, ale nepotvrdil.

"Rozhodně nemohu potvrdit informaci, že bych měl zítra (ve čtvrtek) jednání s panem premiérem v této věci," sdělil na dotaz ČTK. Uvedl, že kompletní návrh se jmény chce vládě předložit v první polovině června, tak jak avizoval už dříve. "Do doby předložení konkrétního návrhu vládě nebudu žádná jména a žádné spekulace komentovat," dodal.

Nově zřízená rada ERÚ nahradí v čele úřadu Vitáskovou, které vyprší současný mandát na konci letošního července. Členy a předsedu rady bude nově jmenovat a odvolávat vláda právě na návrh ministra průmyslu a obchodu.

Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období bylo šestileté. Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden bude jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. V prvních letech zavedení rady nebudou mít všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně.

Vitásková dříve novou podobu řízení ERÚ několikrát kritizovala. Upozornila na to, že může dojít k politizaci instituce, předseda rady se totiž podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu. Dnes ČTK tento svůj názor potvrdila. "Zákon v nebyl v této věci změněn," dodala.

Loni v únoru poslal Krajský soud v Brně Vitáskovou na 8,5 roku do vězení s ostrahou právě za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Vitásková vinu popírá a kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný.

 
 
Reklama