Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

ERÚ spustil veřejné konzultace k upravenému cenovému rozhodnutí

Energetický regulační úřad spustil veřejný konzultační proces k upravenému cenovému rozhodnutí, které počítá s výplatou podpory většině výrobců energie z podporovaných zdrojů v ČR pro příští rok.

Informoval o tom na webu úřadu. Lhůta pro podání připomínek je do úterý 13. prosince. Zaslat e-mail s připomínkami může úřadu kdokoliv.

Evropská komise v listopadu oznámila, že schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů v ČR. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Schválením komise ERÚ výplatu peněz podmiňoval.

Portál Seznam Zprávy dnes uvedl, že v dosud neveřejném dokumentu ale EK po České republice požaduje, aby zjistila, zda část vyplácené podpory pro obnovitelné zdroje není nadbytečná. "A je tam také naznačeno, že je," uvedl web. Předběžné odhady nadbytečné podpory, s nimiž právníci státu pracují, činí podle Seznamu pět až deset miliard ročně.

Vyplácení podpory na obnovitelné zdroje dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman. Dnes před poslanci řekl, že jsou výsledkem nesmyslné politiky bývalého ministra životního prostředí za Stranu zelených Martina Bursíka.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková minulý týden uvedla, že pokud notifikační rozhodnutí nebudou vyžadovat zásah do legislativy, může úřad cenová rozhodnutí se změnami vydat nejpozději do první poloviny ledna. Pokud to bude bez problému, lze je vydat do konce roku, dodala.

Analytik Petr Hlinomaz dnes ČTK řekl, že veřejný konzultační proces není ze strany ERÚ výjimkou, úřad ho používá opakovaně. Nastavený časový interval k podání připomínek by podle něj měl zabezpečit, že oponenti nebudou úřad kritizovat za to, že jedná zdlouhavě. "Současně takovému postupu rozumím tak, že ze strany ERÚ s velkou pravděpodobností nebyly shledány problémy obdržené notifikace ve vztahu k české legislativě s nutností něco měnit, jak o tom hovořila předsedkyně úřadu," dodal.

ERÚ na konci listopadu představil výši takzvané regulované složky elektřiny a plynu pro příští rok. Ve stanovení cen elektřiny s notifikacemi pro většinu podporovaných zdrojů zatím nepočítal. Při nezapočítání těchto notifikací uvedl, že počítá se snížením regulované složky, která tvoří u elektřiny více než polovinu výsledné ceny a dodavatelé na ní nemají vliv, o zhruba pětinu. Vitásková připustila, že toto avizované snížení pravděpodobně nebude dlouhodobé, a započtením notifikovaných zdrojů se změní. Cena elektřiny by poté podle úřadu měla meziročně stagnovat nebo mírně klesnout.

Vitásková již dříve uvedla, že v případě schválení všech notifikací se očekávají náklady na podporu podporovaných zdrojů energie v příštím roce zhruba 46 miliard korun.

 
 
Reklama