Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Indonésie po necelém roce opět opouští OPEC

Indonésie pozastavila své členství v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ke kartelu se přitom znovu připojila teprve před necelým rokem.

Své rozhodnutí země zdůvodnila tím, že jako čistý dovozce ropy nemůže souhlasit se snížením těžby, na kterém se OPEC dohodl ve středu ve Vídni. Jde o první snížení těžby v rámci OPEC od roku 2008. Jeho cílem je snížit nadměrné dodávky ropy na trh a podpořit ceny.

Pozastavení členství může být pro Indonésii problém. Země je jediným východoasijským členem kartelu a doufala, že pokud obnoví členství, bude to pro ni znamenat přínos.

OPEC navrhl, aby Indonésie snížila těžbu o zhruba 37.000 barelů denně, což by bylo asi pět procent její celkové produkce. Indonésie, která je největší ekonomikou jihovýchodní Asie, má obavy o příjmy z prodeje suroviny, které už nyní klesají.

Ministr pro energetiku a nerostné zdroje Ignaisus Jonan uvedl, že země může přijmout snížení těžby pouze o 5000 barelů denně, které již bylo schváleno v návrhu rozpočtu na příští rok. Jonan se zúčastnil středeční schůzky ve Vídni.

Ministr také podle agentury Reuters upozornil, že snížení těžby by ohrozilo jeho zemi i kvůli tomu, že Indonésie je čistým dovozcem ropy a výpadek by musela pokrýt dovozem. Po snížení těžby kartelu se očekává, že ceny ropy se začnou zvyšovat. Dočasné pozastavení členství je podle něj i v nejlepším zájmu všech členů kartelu.

Indonésie je vnímána jako poněkud nezvyklý člen kartelu a má za sebou historii nepravidelného členství. Poprvé se ke kartelu připojila v roce 1962, v roce 2009 ho však opustila, protože kvůli klesající těžbě se stala čistým dovozcem ropy. To je v rozporu s podmínkami plnoprávného členství v kartelu. Od opětovného připojení uskutečnila několik dohod o dovozu ropy, zahraničních investicích do těžby a partnerství v oblasti zpracování ropy, mimo jiné i s největšími zeměmi OPEC, tedy Íránem a Saúdskou Arábií.

Nejvíce ropy těžila Indonésie v polovině 90. let, kdy produkce dosáhla zhruba 1,7 milionu barelů denně. Za posledních deset let však v zemi bylo učiněno pouze několik významných objevů a těžba klesla na zhruba polovinu. Odvětví těžby ropy je důležitou součástí indonéské ekonomiky, jeho příspěvek ke státním příjmům ale podle údajů konzultační společnosti PricewaterhouseCoopers klesl ze zhruba 25 procent v roce 2006 na zhruba 3,4 procenta, což je předpoklad na letošní rok.

 
 
Reklama