Smlouva o akvizici Vattenfall AB podepsána
Konsorcium společností Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) a finanční partner PPF Investments Ltd., oznamují podepsání smlouvy o akvizici hnědouhelných aktiv v Sasku a Braniborsku od společnosti Vattenfall AB.
„Na základě zkušeností, získaných v rámci naší dlouholeté přítomnosti v středoněmeckém hnědouhelném revíru, jsme přesvědčeni, že EPH je i za současných náročných tržních podmínek připraven na převzetí odpovědnosti související s vlastnictvím hnědouhelných aktiv společnosti Vattenfall v Německu,“ uvedl Jan Špringl, člen představenstva EPH.
"Konsorcium přebírá veškeré regulatorní povinnosti související s majetkem, včetně rezerv na vyřazování z provozu (tzv. decommissioning) a na rekultivační práce. „Vzhledem k současných složitým tržním, dynamicky se měnícím podmínkám, byla jednou z klíčových vyjednávacích bodů otázka, jak zajistit přiměřenou výši hotovostních rezerv pro splnění těchto závazků,” řekl Jan Špringl.
"Schválili jsme dnes dohodu. Dohoda má strategický význam pro společnost a je nejlepší finanční variantou," řekl podle agentury AP švédský ministr pro podnikání a inovace Mikael Damberg. Dodal, že prodej je výhodnější než ponechání si aktivit a pokračování v jejich provozu. Cenu transakce ale neupřesnil."Máme tu dobrou zprávu ze Stockholmu," reagoval na schválení transakce švédskou vládou braniborský regionální premiér Dietmar Woidke. "Nejistota horníků, jejich blízkých i zaměstnanců dodavatelských podniků nyní konečně zmizela. Od nového majitele očekávám stejně zodpovědný přístup, jako měl Vattenfall," dodal. Schválení transakce přivítal rovněž saský premiér Stanislaw Tillich.
Prodávané aktivity zaměstnávají v Sasku a Braniborsku kolem 8000 lidí. EPH se podle agentury DPA zavázal, že do konce roku 2020 nebude v převzatých dolech a elektrárnách propouštět.
Proti transakci mezi Švédskem a českou soukromou firmou protestovali v poslední době ekologičtí aktivisté ve Stockholmu i v Praze.