Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Temelín a další společnosti se připravovaly na možný blackout

Zástupci společností ČEZ, ČEPS a E.ON si dnes v jaderné elektrárně Temelín otestovali spolupráci při rozpadu přenosové soustavy, takzvaném blackoutu.

Nácvik navíc předpokládal selhání všech 13 způsobů elektrického napájení bezpečnostních systémů elektrárny a fiktivně tak elektrárnu přivedl do jednoho z nejtěžších stavů. Temelínu by v takovém případě pomáhaly i vodní elektrárny Lipno, Orlík nebo Hněvkovice. ČTK to řekl mluvčí Temelína Marek Sviták.

"Elektrárna je na blackout připravena. Může například snížit výkon na minimum a vyrábět elektřinu pouze pro sebe. K dispozici má také hned několik dieselgenerátorů. Aby se do cvičení mohl zapojit i distributor elektřiny a správce přenosové soustavy, bylo nutné i tyto zálohy fiktivně vyřadit," řekl Sviták.

Při případném blackoutu by vodní elektrárny Temelínu dodávaly energii, která je důležitá pro zajištění chlazení reaktoru. Distribuční společnost E.ON by v takovém případě vyčlenila speciální linku pro dodávku do Temelína. "Vyčleněná trasa o délce několik desítek kilometrů jde přímo od generátoru vodní elektrárny Lipno přes rozvodnu Dasný do Kočína, odkud by byl Temelín napájen," uvedl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Odborníci možnost blackoutu nevylučují. Podle společnosti ČEPS jsou právě nadcházející zimní měsíce z hlediska kolapsu systému nejchoulostivějším obdobím. "Kritické bývají pro českou přenosovou soustavu především zimní měsíce, kdy jsme zatíženi nechtěnými tranzitními přetoky z německých větrných elektráren. I proto společnost ČEPS uvede na konci příštího roku v elektrické stanici Hradec u Kadaně do provozu transformátory, které zajistí bezpečný provoz naší přenosové soustavy," uvedla mluvčí společnosti ČEPS Barbora Peterová.

Kvůli blackoutu se například letos v březnu musely obejít bez elektřiny téměř tři miliony obyvatel v Amsterdamu. Veškeré lety zrušilo i tamní čtvrté největší evropské letiště Schiphol. Vůbec největší blackout byl před třemi lety v Indii, kdy se v závěru července bez elektřiny ocitlo až 600 milionů obyvatel. Pokud by kolaps nastal v Temelíně, pocítilo by výpadek 600.000 obyvatel Jihočeského kraje

.
 
 
Reklama