Ekologové i vědci kritizují vládu kvůli prolomení limitů

Datum: 20.10.2015 13:00  |  Autor: ČTK

Vláda prolomením limitů těžby na lomu Bílina sice ochránila domovy lidí, kompromis mezi těžbou a zdravím lidí ale po 24 letech porušila, říkají odborníci na životní prostředí a na lidské zdraví.

Postoj vlády kritizují také kvůli dalšímu narušení krajiny a ohrožení lázeňských pramenů v Teplicích, nedostatečné ochraně klimatu a budoucí energetické politice státu. Těžební limity u lomu ČSA platí.

"Je potřeba si uvědomit, že populace lidí v severních Čechách je poškozena kvůli znečištění ze 70. a 80. let. Ponese si to stále v sobě. I přesto, že se to v poslední době výrazně zlepšilo, dopad se přenáší na další generace," řekl ČTK genetik Radim Šrám z Akademie věd ČR a předseda Komise pro životní prostředí ČR. Pro Ústecký kraj by se podle něj měl vytvořit plán modernizace výroby a cestou těžby uhlí by se jít nemělo.

Posunutí limitů na Bílině by podle Šráma mohlo narušit léčebné prameny, což už se v minulosti stalo. To by mohlo i zkomplikovat provoz Lázní Teplice. "Musí se velmi pečlivě posuzovat, aby důlní činnost nenarušila prameny. Musí se ověřit, že nebudou ohroženy," upozornil.

Nemocnost a úmrtnost je v Ústeckém kraji podle lékaře Petra Končela, signatáře výzvy severočeských lékařů, oproti ostatním regionům vyšší. Lidé častěji trpí nemocemi dýchacího ústrojí, rakovinou, infarkty a mrtvicemi i přesto, že se v regionu v poslední době exhalace snížily. "Oproti celé republice máme u nás kratší dobu dožití o dva roky, oproti Praze o čtyři roky. To je propastné," reagoval. Rozhodnutí vlády očekával, ale jako lékař je prý zklamaný. Limity vznikly proto, aby se zlepšilo zdraví lidí, dodal.

Podle Aliance pro energetickou soběstačnost znamená rozšíření těžby více emisí, z pohledu moderní energetiky a ochrany klimatu navíc nedává smysl. Expert Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR Jan Hollan také míní, že prolomení limitů je špatným signálem pro zahraničí právě před nadcházející Světovou klimatickou konferencí v Paříži, kde se státy zavazují ke snížení emisí. "Jde o reputaci České republiky, která se, myslím, tímhle bude zhoršovat a to je škoda," konstatoval Hollan.

Podle poradce asociace Zeleného kruhu Daniela Vondrouše měla vláda možnost rozhodnout o české energetice koncepčně a modernizovat ji, nyní ale konzervuje její fosilní charakter. Také analytik společnosti Glopolis Vojtěch Kotecký nepovažuje za správné, aby vláda dále uhelné doly rozšiřovala. "Už zkonzumovaly 300 čtverečních kilometrů krajiny v Podkrušnohoří a neměly bychom jim obětovat víc. Nicméně v tom, jak byla debata postavena, to je pravděpodobně nejlepší řešení, jak to mohlo dopadnout," myslí si. Zdůraznil také, že u dolu ČSA se po 12 letech debat konečně rozhodlo, že se limity neprolomí.

Ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh v reakci uvedl, že rozhodnutí vlády je vítězstvím pro obyvatele Litvínova, Horního Jiřetína, Černic i pro ekologické organizace. Zachování limitů na ČSA zachrání podle něj stovky pracovních míst vázaných na prosperující obce. "Od sebevědomé vlády bych však očekával, že zadá převedení uhlí do nebilančních zásob a jasně řekne, že udělá vše pro to, aby se energetika zbavila fosilních paliv," dodal.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Gazprom a Naftogaz brzy zahájí jednání o zrušení dohody o plynu

14.3. 23:58   Ruský dodavatel plynu Gazprom chce v příštích dnech zahájit jednání s ukrajinskou státní energetickou společností Naftogaz o ukončení smluv o dodávkách a tranzitu plynu. více >>>

Firmy: Hlavním znečišťovatelem je doprava a lokální vytápění

13.3. 16:02   Návrh poslankyně Dany Balcarové (Piráti), který mimo jiné prosazuje zákaz výjimek z limitů znečištění pro velké uhelné elektrárny podle nich proto míří na špatný cíl. více >>>

Vědci se postavili proti výjimkám pro uhelné elektrárny

12.3. 12:23   Výzvu podepsali například geochemik a ekolog z Univerzity Karlovy Bedřich Moldan nebo předseda komise pro životní prostředí Akademie věd, ekotoxikolog a lékař Radim Šrám. více >>>

Požár způsobil elektrárně Chvaletice škodu 50 milionů korun

12.3. 12:12   Sedm jednotek hasičů likvidovalo v noci na sobotu požár v elektrárně Chvaletice. Hořely dvě olejové tlakové nádoby na bloku B4, kde se nachází vysokotlaká přepouštěcí stanice. více >>>

Evropa zná novou strategii pro nakládání s plasty

11.3.2018 | Ing. Soňa Jonášová, Institut cirkulární ekonomiky, z. ú.
Je lehký, levný, je všude a už bez něj nemůžeme žít. Plast je fantastický materiál, který nás doslova obklopuje. Už je i ve vodě, vzduchu, půdě. Ačkoliv se jedná o materiál, bez kterého by pokrok dnešní doby určitě nebyl tam, kde je nyní, ale zároveň je třeba přehodnotit způsob, jakým nad ním přemýšlíme a začíst si klást základní otázky.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 13.03.2018 07:02

Témata 2018

Partneři - Energetika

logo KAMSTRUP
logo ZEPPELIN
 
 

Aktuální články na ESTAV.czVstupenka zdarma na veletrh Bydlení nové projekty a FOR HABITATDveře MASONITE v nové vzorkové prodejně v PrazeProbarvené profily REHAU – elegantní, moderní a také individuální vzhledStínění: Proč stínit a jak stínit okna