Limity na lomu Bílina se prolomí, u ČSA dál platí, rozhodla vláda
Limity na těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina v Ústeckém kraji budou prolomeny, rozhodla dnes na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem vláda. U lomu ČSA zůstávají limity v platnosti.
Důl Bílina provozují Severočeské doly z polostátní společnosti ČEZ. Zástupce firmy Vladimír Budinský dnes ČTK řekl, že za limity těžby je řádově až 150 milionů tun uhlí.
"Je to spíše rozhodnutí o tom, že bude zahájen proces k povolení rozšíření těžby na dole Bílina. Jde o takové politicko-symbolické rozhodnutí," řekl novinářům ministr průmyslu Jan Mládek. Těžba musí ještě projít schvalovacím procesem u ministerstva životního prostředí a báňského úřadu, který potrvá mnoho let.
"Byl to krok nesnadný, nicméně je bezpochyby krokem zodpovědným vzhledem k zájmu naší země a její energetické bezpečnosti v příštích desetiletích i zhruba k milionu šesti stům tisícům českých domácností, které jsou závislé na centrálních zdrojích vytápění z hnědého uhlí," uvedl dále Mládek. Dodal, že v případě nutnosti převést uhelné teplárny na plyn by hrozilo zdražení tepla až o jednu třetinu.
Schválená varianta mimo jiné počítá s tím, že bude postupně utlumena těžba na lomu ČSA Severní energetické. Jejími majiteli jsou finančníci Jan Dienstl (30 procent) a Tomáš Fohler (30 procent), 40 procent firmy pak patří na Kypru registrované společnosti Haltixar, za kterou stojí údajně Pavel Tykač.
Budoucí vlády se budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit, současná podle Mládka pravděpodobně o lomu už rozhodovat nebude. Ministr dnes novinářům řekl, že konkrétním postupem na utlumení těžby v lomu ČSA se ministři nezabývali. "Nějak to vyplývá samo o sobě. Provozovatelé budou muset přijít s nějakým návrhem, jak ukončí těžbu," řekl.
K usnesení byla přidána podmínka hnutí ANO, které požadovalo, aby u Bíliny byly limity vzdáleny minimálně 500 metrů od obcí. To proto, aby se nezhoršily podmínky bydlení, jak ráno novinářům řekl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podobný požadavek měli i lidovci, podle Mládka však vládě nakonec tento návrh předložil jeho stranický kolega Jiří Dienstbier. "Těch 500 metrů mi dělá trochu starost. Budeme muset dopočítat, co to přesně znamená, do jaké míry to omezí ty možnosti těžby," konstatoval Mládek. Dodal, že v místech, kde je val nebo les mohla být podle něj vzdálenost menší.
V dalších bodech koresponduje schválená varianta podle informací ČTK s jedním z návrhů, které dnes vládě Mládek předkládal. Mimo jiné stanovuje, že do příštího roku připraví program rozvoje pracovních příležitostí v Ústeckém kraji. Usnesení také ukládá Mládkovi a jeho nástupcům v čele resortu předkládat každoročně do roku 2020 vyhodnocení plnění cílů státní energetické koncepce. Obsahuje také požadavek, aby uhlí vytěžené v lomu bylo přednostně použito pro potřeby teplárenství v ČR.