Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Komentář k prodeji ruského zemního plynu za první pololetí 2015

Rusko prostřednictvím polostátního gigantu Gazprom nyní odhaduje, že letos vytěží méně plynu než ještě v květnu předpokládalo. Původní zpráva ČTK je doplněna komentářem, který je reakcí na původní článek.

Ruský producent zemního plynu Gazprom letos patrně vytěží méně suroviny než loni a celkový objem těžby se druhým rokem dostane na nové minimum v historii podniku. Odhaduje to ruské ministerstvo hospodářství. To také uvedlo, že těžbu Gazpromu na letošní rok odhaduje na 414 miliard metrů krychlových, což by byl proti loňským 444 miliardám kubíků pokles o 6,8 procenta.

Gazprom přitom ve svém květnovém odhadu uváděl, že čeká letos mírný růst těžby, a to na 450 miliard metrů krychlových.

Vývoz Gazpromu do zemí Evropské unie a do Turecka se v první polovině roku snížil o 6,2 procenta na 66,8 miliardy metrů krychlových.

Ministerstvo podle agentury Reuters dodalo, že celkový vývoz plynu z Ruska se má letos snížit o 5,5 procenta na 164,6 miliardy metrů krychlových.

Důvodů pro snížení spotřeby je několik, v první řadě je to mimořádně teplá zima, která měla zásadní vliv na odběr plynu nejen v západní Evropě ale i v Rusku. Dalším z důvodů snížení byly velké bezpečnostní zásoby plynu v Evropě a jejich výprodej ke konci zimy, kdy obchodníci byli svědky poklesu cen plynu a nechtěli příliš ztratit na uskladněném plynu. Plyn ze zásobníků ovlivnil především prodej ruského plynu.

Naopak nelze dělat žádné závěry z toho, že Statoil prodal začátkem roku více plynu než Gazprom. Norsko má svojí kapacitu, kterou stejně zatím nemůže překročit.

Při posuzování potřeby Ukrajiny se musí brát v úvahu fakt, že většina spotřeby plynu na Ukrajině vždy byla na sporných územích. Pokud letos Ukrajina odebírá méně, není to zásluhou, že by Ukrajinci příliš plynu nakupovali odjinud nebo že by snížili spotřebu.

Produkci Gazpromu rozhodně neovlivnila liberalizace obchodu se zemním plynem dopravovaného jinak než plynovody. Gazprom zatím dodává LNG pouze do Japonska z ostrova Sachalin. Zatím v Rusku neexistuje konkurence v tomto oboru. Konkurenci v LNG lze očekávat až kolem roku 2020, pokud vůbec nějak bude.

 
 
Reklama