Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Francie omezí svou rozsáhlou jadernou energetiku

Francouzský parlament ve čtvrtek schválil konečnou podobu zákona, který do roku 2025 počítá kromě jiného se snížením podílu jaderné energie na výrobě elektřiny ve Francii ze současných 75 na 50 %.

Počítá také s větším přechodem k obnovitelným zdrojům energie, informoval na svém webu deník Le Monde. Francie je po Spojených státech druhým největším výrobcem elektřiny z jádra. Má 58 reaktorů rozmístěných v 19 jaderných elektrárnách.

Cílem zákona je rovněž snížit ve Francii celkovou spotřebu energie: v roce 2050 má být poloviční oproti roku 2012. Norma počítá i s výrazným, byť postupným snižováním emisí skleníkových plynů. Do roku 2030 to má být o 40 procent ve srovnání s rokem 1990 a dále o tři čtvrtiny mezi lety 2030 a 2050.

Zákon byl přijat v době vrcholících příprav na příští světový summit ke klimatu, který se uskuteční v prosinci v Paříži. K očekávanému konečnému souhlasu zákonodárců premiér Manuel Valls už dříve řekl, že se jedná o krok, který podle něj dělá čest Francii a bude vzorem pro celou Evropu i svět. Ministryně pro životní prostředí Ségolene Royalová při obhajování návrhu zákona před poslanci loni v říjnu řekla, že text ukazuje, že je možné spojit růst, ekologii a sociální politiku.

Snižování závislosti energetiky na jádru je předvolebním slibem prezidenta Françoise Hollandea. Vládní socialisté, kterým se nedaří snížit vysokou nezaměstnanost, slibují, že zákon o "energetickém přechodu" umožní vytvořit v nejbližších letech zhruba 100.000 pracovních míst v rámci prosazování obnovitelných zdrojů energie. Nový zákon také například od příštího roku zakazuje používat umělohmotné sáčky ve všech velkoprodejnách v zemi.

 
 
Reklama