Evropská síť prošla při zatmění Slunce zátěžovým testem
Díky spolupráci provozovatelů přenosových soustav, kteří se na zatmění připravovali několik měsíců, blackout nehrozil. V Itálii byly odpojovány fotovoltaické elektrárny, v Německu ne.
Díky spolupráci provozovatelů přenosových soustav, sdružených v celoevropské organizaci Entso-e, se odběratelé elektřiny v Evropě mohli i v průběhu zatmění Slunce spolehnout na bezpečnost dodávek elektřiny. Provozovatelé přenosových sítí se na zatmění Slunce připravovali několik měsíců.
V jižním Německu a severní Itálii, kde je instalována většina fotovoltaických elektráren v Evropě, bylo téměř ideální počasí, výroba fotovoltaických elektráren proto byla nad obvyklým sezónním průměrem. Přesto byl dopad zatmění výrazně nižší, než by odpovídalo nejhoršímu možnému scénáři, který byl v rámci Entso-e vyhodnocován.
Především v době zatmění klesá spotřeba, protože mnozí lidé přeruší práci a sledují probíhající astronomický úkaz. Kromě toho provozovatel přenosové sítě v Itálii dočasně odpojil fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 5 GWp – zhruba 30 % instalovaného výkonu v Itálii. Naopak v Německu provozovatelé přenosových soustav žádné fotovoltaické elektrárny neodpojovali.
Celkově poklesl výkon fotovoltaických elektráren v Evropě o 17 GW. Entso-e přitom v nejhorším možném scénáři počítalo s poklesem až 34 GW. Rychlost, jakou se měnil výkon fotovoltaických elektráren v průběhu zatmění Slunce, byla téměř třikrát vyšší, než jsou běžné každodenní změny ráno a večer.
Obrázek: Pokles výkonu fotovoltaických elektráren v Evropě v průběhu zatmění Slunce 20. března 2015