Pouze pět dní na připomínky k Národnímu akčnímu plánu rozvoje jaderné energetiky
Ministerstvo průmyslu ponechalo na projednávání Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky pouhých pět dnů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vložilo v pátek 16. ledna 2015 do meziresortního připomínkového řízení návrh Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR. Přitom dosud nebyla ukončena ani diskuze o aktualizaci Státní energetické koncepce, z níž by tento materiál měl vycházet. Navíc MPO ponechalo na připomínky k materiálu pouhých pět dnů.
Pro financování projektu nových jaderných reaktorů se předpokládá model Contract for Difference schválený Evropskou unií pro jadernou elektrárnu Hinkley Point. Oproti Hinkley Point je však v českém případě několik podstatných rozdílů. Především bylo ve Spojeném království vybíráno ze čtyř kandidátů na provozovatele elektrárny (který bude zároveň investorem). Naproti tomu v ČR se vždy uvažovalo pouze o ČEZu.
Předpokládané náklady na podporu nových jaderných bloků by mohly přesáhnout veškeré náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie, kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a druhotných zdrojů (OZE, KVET a DZ). S tím rozdílem, že v případě uvedených podporovaných zdrojů je část plateb v režimu výkupní ceny, kdy by od vyplacené částky měla být odečtena cena silové elektřiny na trhu.
Další podstatný rozdíl je, že v případě OZE je podpora nových zdrojů již v současnosti v celém světě utlumována a v ČR dokonce byla ukončena. Předpokládá se totiž, že OZE dosáhnout v blízké budoucnosti konkurenceschopnosti s konvenčními zdroji. Naproti tomu v případě jaderných elektráren je podpora nutná i po více než padesáti letech masivních státních dotací.