Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Výbor pro životní prostředí je pro zachování limitů těžby uhlí

Výbor pro životní prostředí dnes doporučil sněmovně, aby Rusnokovy plány na prolomení limitů a společný podnik s kontroverzními podnikateli Tykačem a Dienstlem odmítla.

Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dnes doporučil sněmovně zachování limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Rozhodnutí směřuje proti záměrům Rusnokovy vlády na prolomení limitů a společný podnik s kontroverzními podnikateli Tykačem a Dienstlem. Pro usnesení hlasovali poslanci z ČSSD, KSČM, TOP09, Úsvitu i ODS.

Poslanecká sněmovna by měla o návrhu jednat zítra, tj. ve čtvrtek 12. prosince 2013.

Hlavní důvody, proč by vláda v demisi, která ani nezískala důvěru sněmovny, neměla rušit limity těžby ani vstupovat do společného podniku se Severní energetickou, jejímiž majoritními akcionáři jsou Pavel Tykač (40%) [1], Jan Dienstl (30%) a Tomáš Fohler, jsou:

  • Společný podnik se Severní energetickou, představuje pro Českou republiku mimořádné podnikatelské i právní riziko.
    Tykačem a Dienstlem ovládaný Motoinvest přivedl ke krachu Agrobanku, následná záchrana si vyžádala 50 miliard korun ze státní pokladny.[2]
    Tykač je vyšetřován v kauze tunelovaných CS Fondů, z kterých v roce 1997 zmizelo 1,3 miliardy korun.[3]
  • Uhlí pro české teplárny je i v rámci územních ekologických limitů těžby prokazatelně dostatek nejméně do roku 2035.[4] Potřebu zbourat Horní Jiřetín kvůli dodávkám teplárenského uhlí zpochybňuje samo Teplárenské sdružení.[5]
  • Uhlí pod Horním Jiřetínem nepotřebuje ani česká elektroenergetika. V současnosti ČR vyváží více elektřiny (17 TWh), než spotřebují všechny české domácnosti (15 TWh).
  • Postupný útlum těžby vůbec neznamená sociální pohromu pro kraj, ba naopak základní podmínku pro jeho rozvoj. Proti 1 100 pracovním místům, které by Severní energetická postupně do roku 2022 útlumem zavírala, by stál zánik nynějších 800 pracovních příležitostí v Horním Jiřetíně a 4-5 tisíc míst v areálu Unipetrolu.
  • Uhlí je podle zákona majetkem státu: stát by měl stanovit podmínky jeho nejefektivnějšího využití (tedy kogenerační výrobou tepla a elektřiny v teplárnách) běžnou cestou - jasnými zákonnými pravidly, ne rizikovým podnikatelským dobrodružstvím s kontroverzními těžaři na lokalitě, která poskytuje méně než 10 % tuzemské produkce uhlí.

Jan Rovenský z Greenpeace ČR k tomu řekl: „Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš, starostové obcí ohrožených těžbou, Miloš Zeman, a nyní i poslanci z výboru pro životní prostředí. Ti všichni Jiřímu Rusnokovi jasně doporučili, aby na limity těžby nesahal. Je očividné, že k tomuto kroku nemá ani mandát, ani legitimní důvod. Pokud premiér přesto trvá na tom, že ochranu severočeských obcí před rozšiřováním povrchových dolů zruší, zavání to klientelismem, nebo dokonce korupcí.“

Martin Mikeska z Hnutí DUHA dodal: „Poslanci levicových i pravicových stran shodně vzkázali premiérovi bez mandátu a důvěry, aby dal od severočeských obcí ruce pryč. Pánové Tykač a Dienstl, se kterými Rusnok plánuje společný byznys, jsou známi svou podnikatelskou bezskrupulózností, ohýbáním zákonů a nesolidním jednáním s obchodními partnery a klienty. Tykač je navíc stíhán. S takovými postavami žádný rozumný člověk nepodniká – o to méně by to měl dělat stát. Vstoupí snad příště do společné firmy ministr financí s Viktorem Koženým nebo Radovanem Krejčířem?“

Poznámky:

  1. Za firmu oficiálně jednají pouze Dienstl a Fohler. Účast Tykače zjistit nejde (akcie na doručitele). Novináři i server motejlek.com, kteří se Tykačově podnikání dlouhodobě věnují, však tuto informaci běžně používají. Těžaři tuto informaci nikdy nedementovali.
  2. EKONOM: Tohle je seznam hlavních vítězů a poražených české privatizace
  3. CS fondy
  4. Vyplývá to přímo i z návrhu aktualizace Státní energetické koncepce, která s uhlím za limity ve své bilanci nepočítá (což výslovně potvrdila zástupkyně MPO na veřejné debatě o aktualizaci SEK 5. prosince 2013 v Praze; záznam je k dispozici).
  5. Podle Teplárenského sdružení nejsou pro takový záměr podklady. Teplárníci naopak upozorňují, že prolomení limitů či vytvoření společného podniku by pouze zajistilo Tykačovi uhlí pro jeho elektrárnu Chvaletice. Záznam z vysílání Radiožurnálu
 
 
Reklama