Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ekologové i lidé připomínkovali novou energetickou koncepci

Zástupci různých ekologických organizací i občané na dnešním veřejném projednání kritizovali aktualizovanou verzi státní energetické koncepce.

Ta například dál počítá s jadernou energetikou, do provozu by podle ní měly být uvedeny nové bloky atomových elektráren. Vzrůst by měl podíl obnovitelných a druhotných zdrojů, využití uhlí se přesune především do teplárenství.

Koncepce počítá s výstavbou dvou nových bloků jaderné elektrárny v Temelíně a s vytvořením podmínek pro prodloužení životnosti čtyř bloků elektrárny Dukovany na 60 let a výstavbu nového pátého bloku v této lokalitě kolem roku 2040. Dokument předpokládá i územní vymezení lokalit pro možný další rozvoj jaderné energetiky po roce 2040. Nyní jaderné zdroje dodávají asi třetinu vyráběné elektřiny.

Proti koncepci se ostře postavili zelení. Podle nich totiž neřeší aktuální problémy energetiky v ČR a opomíjí důležité faktory, jako jsou prolomení limitů těžby hnědého uhlí, využívání obnovitelných zdrojů nebo rozšiřování jaderné energetiky bez posouzení zatížení spotřebitelů dalšími náklady.

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský poznamenal, že nový návrh sice s využitím uhlí za limity těžby teoreticky nepočítá - ale nepočítá ani s ochranou měst a obcí touto těžbou ohrožených. "Pokud jde o devastaci severních Čech povrchovou těžbou uhlí, je poslední verze energetické koncepce dokonce ještě horší než ta předchozí z letošního jara," upozornil Rovenský.

Premiér v demisi Jiří Rusnok dnes řekl, že jeho vláda v demisi se asi bude zabývat limity těžby hnědého uhlí na Mostecku a nevyloučil žádnou z variant, tedy ani jejich zrušení. Zástupci politických stran to zkritizovali, úřednické vládě v demisi takové rozhodnutí podle nich nepřísluší.

"Ministerstvo průmyslu bohužel sveřepě obhajuje svůj návrh energetické koncepce, který vyjde české spotřebitele draho při podpoře jaderné energetiky, rostoucí závislosti na dovozech paliv a zejména pak zachování zbytnělé moci silných energetických firem prorůstající společností," upozornil energetický expert sdružení Calla Edvard Sequens.

Podle programového ředitele Hnutí Duha Vojtěcha Koteckého by stát měl rodinám, obcím a firmám pomáhat se snižováním jejich závislosti na ropě, plynu a uhelných dolech. Energetická koncepce by proto měla cílevědomě a ve velkém podporovat zateplování domů, kotle na peletky, solární panely na střechách a obecní výtopny na biomasu. "Ale v návrhu jsou jenom neurčité sliby a směšně slabá opatření. Pokud jej ministr průmyslu Jiří Cienciala prosadí, budeme úplně dál a dál platit za drahá a špinavá fosilní paliva," dodal Kotecký.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost se domnívá, že nová vláda by připravený materiál měla odmítnout. Návrh neodpovídá aktuálnímu vývoji energetiky a obsahuje řadu sporných bodů. Zásadním pochybením je absence relevantního ekonomického posouzení navrhovaných změn v energetice, dodal.

Vláda loni v listopadu vzala předchozí verzi koncepce, která obsahovala plány na vývoj české energetiky v příštích 25 letech, na vědomí s tím, že se musí ještě projednat dopady na životní prostředí. Vyjádřit se k ní chtěly Německo, Slovensko i Rakousko, které dnes potvrdilo, že se chce projednání koncepce účastnit.

Vláda se koncepcí zabývat nejdříve koncem února, řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Pokud nebude aktuální koncepce schválena, bude platit koncepce z roku 2004. Připomínky je možné posílat ministerstvu životního prostředí do 13. prosince.

 
 
Reklama