Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Chladnější počasí loni vykompenzovaly úspory tepla

I přes mírně nižší teploty se spotřeba tepla v roce 2012 ve srovnání s předcházejícím rokem 2011 nezvýšila. Ani extrémně chladný únor tak nakonec náklady na vytápění nenavýšil.

Průměrná teplota za období vytápění v roce 2012 (leden až duben a říjen až prosinec) činila 2,7 °C, což bylo o 0,6 °C méně než v roce 2011 (ale o 0,5 °C více než je dlouhodobý průměr). Nižší průměrné teplotě by odpovídal nárůst spotřeby tepla ve srovnání s rokem 2011 přibližně o 2 %. Ve skutečnosti však byla spotřeba tepla v roce 2012 téměř stejná, jako v roce 2011.

Po přepočtu na stejné klimatické podmínky tedy v roce 2012 spotřeba tepla meziročně klesla přibližně o 2 %.
„Na snížení spotřeby tepla se projevilo pokračující zateplování budov a další úsporná opatření zákazníků a také snížení spotřeby průmyslu a služeb v souvislosti s hospodářskou krizí,“ vysvětlil Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení České republiky.

Měsíc, který nejvýrazněji zasáhl do nákladů na vytápění, byl únor. Jeho průměrná teplota byla o 4,1 °C nižší, než je dlouhodobý průměr. Rodinné rozpočty však od pořádného průvanu v peněženkách zachránily především mimořádně teplé měsíce leden a březen.
„I přes únorové třeskuté mrazy byl loňský rok z hlediska vytápění v podstatě průměrný a finančně odběratele tolik nezasáhl,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

Uplynulý rok by se dal bez nadsázky označit za rok plný teplotních extrémů. V únoru klesla rtuť teploměru místy až téměř na neskutečných minus 40° C, o šest měsíců později zase vystoupala přes 40° C nad nulou, což je největší rozdíl (79,8 °C) v historii měření teploty v ČR. Největší denní teplotní rozdíl pak naměřili meteorologové v srpnu na Kvildě – Perle: ráno mrazík 0° C a odpoledne tropických 31 °C.

 
 
Reklama