Jednání o budoucnosti elektrárny Počerady zřejmě vrcholí
Během příštího týdne by mělo být jasno o tom, kolik a pro koho bude příští rok vyrábět tepelná elektrárna Počerady. Jedna ze dvou nejvýkonnějších uhelných elektráren v zemi patří skupině ČEZ.
Ta má pro ni má zajištěné uhlí jen do začátku příštího roku a navíc zřejmě bude muset jednu ze svých elektráren prodat.
Zájem má těžař Czech Coal, jehož nabídka s hodnotou 16,5 miliardy korun platí do 18. prosince. Právě Czech Coal elektrárnu zásobuje svým uhlím.
ČEZ chce v budoucnu provozovat jen omezený počet modernizovaných uhelných bloků a zároveň chce prodejem Počerad vyřešit podezření z omezování konkurence, které vyšetřuje Evropská komise. Kromě Počerad k prodeji nabídl také čtyři další elektrárny. O Počerady projevil zájem Czech Coal a Energetický a průmyslový holding (EPH). Počerady ročně spotřebují šest milionů tun uhlí, smlouva na jejich dodávku s Czech Coal končí začátkem příštího roku a na nové se firmy zatím nedohodly.
"Czech Coal prodloužil na žádost ČEZ nabídku na nákup elektrárny do 18. prosince. Nový termín pro rozhodnutí ČEZ je krajní lhůtou," řekla ČTK mluvčí Czech Coalu Gabriela Benešová. Obě strany jsou na informace o vyjednávání poměrně skoupé. "Jednání běží, k průběhu se nevyjádříme," řekl ČTK mluvčí ČEZ Ota Schnepp.
Místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl byl minulý týden u mosteckého primátora. Ve městě bydlí velká část zaměstnanců všech zainteresovaných firem. "Pan Dienstl nám řekl, že firma je ve vrcholné fázi jednání o dodávkách," řekl novinářům primátor Vlastimil Vozka (Severočeši.cz).
Možných řešení situace je několik - buď se domluví další dodávky uhlí a elektrárna zůstane ČEZ, nebo ji Czech Coal koupí. ČEZ ale nevylučuje ani to, že by si zkusil poradit jinak a získat uhlí ze svých zdrojů. Vlastní Severočeské doly, které obstarají ročně víc než polovinu české těžby hnědého uhlí, ale jsou z velké části vytížené dodávkami do jiných elektráren ČEZ.
"I příští rok totiž bude z důvodu modernizace odstaven Prunéřov a dosud nebude v provozu nový zdroj v Ledvicích, spotřeba paliva bude proto nižší, tudíž částečně poslouží Počeradům," uvedl Schnepp. Navíc je prý ČEZ připraven i navýšit těžbu Severočeských dolů. "Již přijaly určitá opatření pro navýšení dodávek od ledna příštího roku," dodal. V budoucnu by se měly najít ve spotřebě další rezervy díky modernizaci elektráren a v utlumení výroby elektřiny v teplárnách, tvrdí Schnepp.
Odborníci na energetiku odhadují, že by mohla mít situace ještě jiné řešení, například útlum výroby v elektrárně Chvaletice na Pardubicku. "Výroba elektřiny v Počeradech je relativně ziskovější ve srovnání s Chvaleticemi. Ty měly navíc původně ukončit činnost už v roce 2015," řekl Karel Tezner z Institutu energetických informací.
Analytici, které ČTK oslovila, navíc soudí, že se ČEZ může bez Czech Coal obejít úplně. Chvaletice odebírají asi polovinu potřebného množství uhlí a druhou by se podle nich podařilo buď získat, nebo by zůstaly v provozu jen některé bloky Počerad. S použitím jiného uhlí by se navíc mohly projevit určité technické problémy, protože se jeho parametry liší podle lokality. Počerady byly projektovány pro dodávky z nedalekého dolu Vršany, který během 90. let připadl Czech Coalu.