Spotřeba plynu loni klesla o deset procent
Tuzemská spotřeba zemního plynu v loňském roce klesla o deset procent na 8,075 miliardy metrů krychlových. Sdělila to Česká plynárenská unie (ČPU).
Na snížené spotřebě se projevil pokles průmyslové výroby a také teplejší počasí. Jen za prosinec klesla spotřeba o 27 procent. Největší propad ve spotřebě plynu podle ČPU zaznamenalo odvětví výroby počítačů a elektronických a optických přístrojů, kde se odběr snížil o více než pětinu. Klesla také spotřeba plynu u výroby potravinářských produktů.
Průměrná teplota v loňském roce podle ČPU činila 8,9 stupně Celsia, což je o více než stupeň teplejší proti roku 2010. Dalším důvodem pro nižší spotřebu plynu jsou investice rodin a podniků do zateplování a snižování energetické náročnosti. I tak je ale energetická náročnost české ekonomiky v Evropské unii podle ČPU druhá největší po Estonsku.
"Při uplatnění opatření budoucí Státní energetické koncepce by měla česká ekonomika směřovat k vysokému zhodnocení energetických vstupů a nevyužívat zastaralé zdroje tepláren se ztrátami od 20 do 30 procent. O tomto plýtvání se téměř neví. Výsledkem jsou pak zbytečně vysoké ceny pro odběratele tepla, a to si dnes už nemůžeme dovolit," uvedl Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie.
Podle Petržilky tvoří dnes podíl plynu na výrobě elektřiny v EU 21 procent. V ČR je to necelých pět procent. Například RWE v loňském roce pozastavilo svůj plán výstavby nové paroplynové elektrárny ve Středočeském kraji. Jako důvod uvedla firma nejisté investiční prostředí.
Plynárenské firmy v loňském roce výrazně zdražovaly. Zdůvodňovaly to drahou ropou a také slabým kurzem koruny vůči dolaru. Například dominantní dodavatel RWE loni zdražil čtyřikrát, celkem firma za celý rok ceny zvedla o zhruba 30 procent.
Trh s plynem kvůli vysokým cenám loni také zaznamenal rekordní počet změn dodavatele. K jinému prodejci plynu přešlo přes 360.000 odběratelů, což je více než čtyřnásobek předloňského roku. Většinou zákazníci odcházejí od dominantních dodavatelů k menším firmám, které díky výhodným nákupům na burze mohou nabídnout nižší ceny.
V dalších letech ale ČPU čeká růst spotřeby zemního plynu. Německo a další evropské země se loni rozhodly odvrátit od jaderné energie a chybějící výkon budou muset nahrazovat jinými zdroji. Paroplynové elektrárny jsou podle ČPU vhodným řešením.