Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Uhelné teplárny v Moravskoslezském kraji mají na zimu dost uhlí

Uhelné teplárny v Moravskoslezském kraji mají před zimní sezonou nasmlouváno dostatek paliva. Ceny uhlí ani to, jak se promítají do cen tepla pro zákazníky, nemohou elektrárny zveřejnit.

Některé teplárny navíc kombinují více druhů paliva. Dalkia ČR má provozy zhruba ve 20 městech po celé republice, v Moravskoslezském kraji zajišťuje výrobu tepla na Ostravsku, v Novém Jičíně či Krnově na Bruntálsku. Má nasmlouváno dostatek uhlí pro všechny své provozy. U každého provozu je však cena paliva jiná a také se liší i druhy paliva, kterým se topí. "U velkých zdrojů, jako jsou v Ostravě nebo Karviné, se používá převážně černé uhlí. Někde se s uhlím spaluje také biomasa nebo něco jiného, dokonce i plyn. Černé uhlí i biomasa se spaluje například v Ostravě a Krnově," řekl mluvčí společnosti Milan Wagner.


Ceny firma upravuje jednou za rok, vždy na začátku roku. "Oznamujeme je teprve poté, co jsou v závěru roku schváleny. Na každém zdroji a u každého klienta jsou jiné. Ceny pro příští rok ještě nejsou známy," řekl Wagner. Domácnosti v Karviné platí letos průměrně 471 korun za gigajoule, což je o čtyři procenta více než v roce 2010. V Ostravě činí průměrná cena pro domácnosti 482 korun za gigajoule (o 5,9 procenta více než loni) a v Krnově 496 korun za gigajoule (o 4,5 procenta více než před rokem).

Elektrárna Dětmarovice ze společnosti ČEZ, která dodává teplo především do Orlové na Karvinsku, spaluje dlouhodobě pouze černé uhlí. "S dodavateli máme uzavřeny dlouhodobé kontrakty, které garantují především stabilitu dodávky. Sjednané cenové podmínky považujeme za součást našeho know-how," sdělila mluvčí skupiny ČEZ Alice Lutišanová.

Prodej tepla zákazníkům zajišťuje v rámci skupiny společnost ČEZ Teplárenská, která v sedmi krajích zásobuje teplem zhruba 115.000 domácností a dodává šest milionů gigajoulů ročně. Průměrná cena pro koncové odběratele činila za rok 2010 v případě uhelných zdrojů 423 korun za gigajoule.

Ani společnost Teplo Bruntál nemá s uhlím problémy. "Máme nasmlouvaný dostatek uhlí na celou sezonu," řekl vedoucí výrobně technického úseku společnosti Miroslav Lukas s tím, že cena, za kterou podnik uhlí kupuje, je obchodním tajemstvím. Domácnosti platí za teplo 550 korun za gigajoule.

 
 
Reklama