Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jihočeské teplárny od ledna zdraží ceny až o 11 %

Teplárny v Jihočeském kraji zdraží od 1. ledna ceny. V nových tarifech se prý projeví vyšší DPH a také narůstající náklady na vstupní komodity.

Ceny se zvednou až o 11 procent. Vyplývá to z ankety ČTK. V Českých Budějovicích zaplatí obyvatelé od příštího roku za teplo zhruba o 11 procent více než letos. Nyní je stál gigajoule (GJ) tepla 491 korun, od 1. ledna to bude asi 545 korun. Běžná domácnost v bytě ročně spotřebuje zhruba 35 až 40 GJ, což by příští rok v Českých Budějovicích znamenalo částku 19.000 až 22.000 korun. "Přesné ceny budeme znát v prosinci, ale pro maloodběratele se částka zvedne asi o těch 11 procent," řekl předseda představenstva českobudějovické teplárny Miroslav Houfek.


Pro plátce DPH by mohla být cena tepla o něco příznivější. Meziročně se zvýší zhruba o sedm procent. "V novém roce budou dražší ceny vstupů, jako jsou palivo nebo voda. Proto jsme nuceni zvednout cenu, a to i bez ohledu na chystané zvýšení DPH," uvedl Houfek. Teplo v Českých Budějovicích tak zdraží za dva roky téměř o 100 korun za gigajoule. Ještě v roce 2010 stál jeden gigajoule 451 korun.

Stejné vyhlídky čekají i obyvatele Strakonic. Tamní teplárna také přesné tarify zatím neví, ale podle předsedy představenstva Aleše Seitze je jisté, že si lidé od 1. ledna za teplo připlatí. "Prakticky všechno se zdražuje. Myslím vstupy v podobě uhlí, plynu nebo mazutu a navíc se zvedne DPH. Takže ani my logicky nemůžeme zůstat na stejných cenách," řekl Seitz.

Nový tarif teplárna oznámí v prosinci. Podle Seitze však cena vzroste v rozmezí od čtyř do 11 procent. "Reálně odhadujeme, že nárůst nakonec bude mezi osmi až deseti procenty, záleží na různých okolnostech, které neovlivníme," uvedl.

Ve Strakonicích lidé letos platili za gigajoule tepla 533 korun včetně DPH. Teplárna letos investovala zhruba 257 milionů korun, loni to bylo 59,7 milionu. Už v březnu začala s modernizací prvního ze dvou kotlů. Po rekonstrukci v nich budou moci spalovat uhlí a biomasu. Investice se pohybuje kolem 476 milionů korun, z toho 172 milionů činí dotace. Podnik si vzal úvěr 300 milionů korun, měl by ho splatit do roku 2022. První kotel uvede po modernizaci do provozu do konce května příštího roku, druhý pak do půlky roku 2013.

V Písku by cena tepla od nového roku měla stoupnout o 8,2 procenta. Místo dosavadních 480 korun za gigajoule tam zaplatí lidé od 1. ledna 522 korun. Stejně jako v jiných městech se na ceně projeví zejména zvýšení DPH o čtyři procenta, řekl ředitel společnosti František Sýkora.

Podle něj teplárna eviduje menší odběr. Je to prý dáno teplejším počasím a také tím, že majitelé si nechali obvodové pláště svých domů lépe izolovat. "Lidé proto nepotřebují tolik topit. Ale i přes zvýšení cen je stále levnější vytápět byty teplem od nás než elektřinou," řekl Sýkora.

 
 
Reklama