Energetické firmy budou moct na výzkum využít víc než pět mld. Kč

Datum: 22.12.2016 14:26  |  Autor: ČTK

Omezit dosavadní roztříštěnou podporu výzkumu a vývoje v energetickém sektoru by měl nový program Technologické agentury ČR (TA ČR) nazvaný THÉTA.

V příštích osmi letech by měl disponovat zhruba 5,72 miliardy korun, z toho stát poskytne čtyři miliardy. Dotace na výzkum mohou využít například energetické firmy nebo podniky z oblasti obnovitelných zdrojů, distribuce a uchovávání energie, řekl v rozhovoru s ČTK předseda TA ČR Petr Očko.

Základní myšlenkou je koncentrovat podporu výzkumu a vývoje energetiky v rámci jednoho programu. To umožní lépe sledovat dosavadní výsledky příslušných projektů i lépe koordinovat vyhlašování veřejných soutěží.

Program odstartuje v polovině příštího roku, v pondělí ho schválila vláda. Osmiletý program by měl podle Očka zaručit dlouhodobost projektů v energetickém výzkumu, zejména v jaderné energetice. "U projektů jaderné energetiky jsme věčně bojovali s tím, jestli to můžeme podpořit nebo ne," uvedl. Připustil, že by si energetický sektor zasloužil i větší příspěvek.

Očko připomněl tradici jaderného výzkumu v Česku, nicméně potenciál vidí i v nových výzkumných infrastrukturách, které vznikly za podpory evropských dotací po celé republice.

Program navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci. "THÉTA bude klíčovým nástrojem pro budoucnost prakticky všech oblastí energetiky," podotkl Očko. Podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka je THÉTA prvním sektorově orientovaným programem, který vznikl po diskusi s podnikateli.

Vyhlášení první veřejné soutěže v programu je plánované na druhou polovinu roku 2017 se zahájením poskytování podpory v roce 2018. Následně se předpokládá vyhlášení veřejné soutěže každoročně v letech 2018 až 2023.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Zpětný odběr osvětlovacích zařízení kolektivními systémy

19.10.2017 | Petr Číhal, EKOLAMP s.r.o.
Většině české populace nepřijde nic zvláštního na tom, že například papír nebo sklo se nosí do speciálních kontejnerů a nevkládají do nádob na směsný odpad. To, že by tomu tak mělo být i se žárovkami, zářivkami nebo svítidly, si ale zatím uvědomují spíše firmy.

Reuters: Čína má zájem o podíl v saúdskoarabské ropné firmě Aramco

18.10. 12:08   Čína má zájem o koupi pětiprocentního podílu v saúdskoarabském ropném gigantu Aramco. Agentuře Reuters to řekly zdroje z odvětví. více >>>

Unikátní dokumenty o bourání kvůli těžbě uhlí promítnou v Ústí

14.10. 01:00   Unikátní dokumenty o bourání obcí kvůli těžbě uhlí na severozápadě Čech uvidí v premiéře diváci v Ústí nad Labem. Snímky vznikly jako dokumentace a nikdy neměly spatřit světlo světa. více >>>

Temelín posune o tři týdny začátek prosincové odstávky

13.10. 15:46   O tři týdny dopředu posunul ČEZ odstávku prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Původně měla začít 29. prosince, trvat by měla necelé tři měsíce. více >>>

ČEZ investoval do druhé vlny ekologizace elektráren sto miliard

11.10. 17:32   Skupina ČEZ investovala do druhé vlny ekologizace severočeských hnědouhelných elektráren 100 miliard korun. více >>>

Projekty 2017

Partneři - Energetika

logo ZEPPELIN
logo BOSCH
logo Yello Energy
logo KAMSTRUP
 
 

Aktuální články na ESTAV.czVIDEO: Autonomní stavební mechanizace. Reálné využití dříve než automobilyBrno zahájilo průzkumné práce v retenční nádrži v Králově PoliZájem o nájemní bydlení v Praze v posledních letech rosteVyladění interiéru podle feng shui: Prvek země