Energetické firmy budou moct na výzkum využít víc než pět mld. Kč

Datum: 22.12.2016 14:26  |  Autor: ČTK

Omezit dosavadní roztříštěnou podporu výzkumu a vývoje v energetickém sektoru by měl nový program Technologické agentury ČR (TA ČR) nazvaný THÉTA.

V příštích osmi letech by měl disponovat zhruba 5,72 miliardy korun, z toho stát poskytne čtyři miliardy. Dotace na výzkum mohou využít například energetické firmy nebo podniky z oblasti obnovitelných zdrojů, distribuce a uchovávání energie, řekl v rozhovoru s ČTK předseda TA ČR Petr Očko.

Základní myšlenkou je koncentrovat podporu výzkumu a vývoje energetiky v rámci jednoho programu. To umožní lépe sledovat dosavadní výsledky příslušných projektů i lépe koordinovat vyhlašování veřejných soutěží.

Program odstartuje v polovině příštího roku, v pondělí ho schválila vláda. Osmiletý program by měl podle Očka zaručit dlouhodobost projektů v energetickém výzkumu, zejména v jaderné energetice. "U projektů jaderné energetiky jsme věčně bojovali s tím, jestli to můžeme podpořit nebo ne," uvedl. Připustil, že by si energetický sektor zasloužil i větší příspěvek.

Očko připomněl tradici jaderného výzkumu v Česku, nicméně potenciál vidí i v nových výzkumných infrastrukturách, které vznikly za podpory evropských dotací po celé republice.

Program navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci. "THÉTA bude klíčovým nástrojem pro budoucnost prakticky všech oblastí energetiky," podotkl Očko. Podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka je THÉTA prvním sektorově orientovaným programem, který vznikl po diskusi s podnikateli.

Vyhlášení první veřejné soutěže v programu je plánované na druhou polovinu roku 2017 se zahájením poskytování podpory v roce 2018. Následně se předpokládá vyhlášení veřejné soutěže každoročně v letech 2018 až 2023.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Sežere kamion Tesly stejně elektřiny jako 4000 domácností? A je to hodně nebo málo?

18.12.2017 | kolektiv autorů, facebooková stránka Vědátor
Nedávno informovala mnohá česká média, že elektrický kamion od Tesly by prý spořádal tolik energie jako malé město – což zní neefektivně a neekologicky, ale bohužel s trochu technických detailů i nesmyslně.
foto © IVD

Energetické úspory si vyžádají miliardové investice

15.12.2017 | Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) 28. listopadu navrhl ambicióznější cíle pro Evropskou klimatickou politiku pro rok 2030. Jejich naplnění si vyžádá obří investice v mnoha oborech.

V Třebíči představila Atmea projekt možné dostavby Dukovan

13.12. 12:19   Projekt na stavbu nových bloků jaderné elektrárny představila podnikatelům i zástupcům obcí společnost Atmea. Jde o společný podnik francouzské Arevy a japonské Mitsubishi Heavy Industries (MHI). více >>>

Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn zahájil komerční provoz

13.12. 01:00   Projekt na zkapalněný zemní plyn (LNG) na ruském Jamalském poloostrově zahájil svůj komerční provoz. více >>>

Severní energetická a Czech Coal se sloučily do společné skupiny

12.12. 12:59   Pod jednou společnou značkou Skupina Severní energetická (Sev.en group) začnou od Nového roku působit sloučené skupiny Czech Coal a Severní energetická. více >>>

Projekty 2017

Partneři - Energetika

logo ZEPPELIN
logo Yello Energy
logo BOSCH
logo KAMSTRUP
 
 

Aktuální články na ESTAV.czUbytování na sjezdovce vzniklo ze staré stájePohled za oponu multikina Chodov: Jak se řeší akustika promítacích sálů?Vyrobte si sami dřevěné srdce jako fotorámeček„Soutěž o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger vstupuje do dalšího ročníku