Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Rusko nedodává plyn na Ukrajinu, může to prý ovlivnit i tranzit

Rusko dnes přerušilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu, dokud Kyjev za další dodávky suroviny nezaplatí předem. Oznámila to ruská státní plynárenská společnost Gazprom.

Podle ní existuje "vážné riziko" narušení tranzitu ruského plynu dál do Evropy. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk řekl, že vláda zakáže ukrajinskému státnímu energetickému podniku Naftogaz nakupovat další plyn z Ruska. Chce tak snížit energetickou závislost na Moskvě.

Naposledy byly dodávky plynu na Ukrajinu pozastaveny letos v létě, protože se obě strany neshodly na ceně za ruský plyn. Ukrajina ho přestala od července odebírat. Zásobování se obnovilo teprve 12. října, když Gazprom podepsal s ukrajinským partnerem Naftogaz konečnou dohodu o prodeji plynu Ukrajině na zimní období.

Dnes Gazprom oznámil, že Naftogaz do dnešních 08:00 SEČ odebral všechen plyn, který si země předplatila. "Novou platbu předem jsme neobdrželi. Nová žádost o dodávky plynu od Naftogazu nepřišla. Dodávky byly proto zastaveny, dokud ukrajinská společnost neprovede novou platbu," stojí v e-mailové zprávě Gazpromu.

Gazprom zároveň upozornil, že Ukrajina začala již dnes a před začátkem zimní špičky "aktivně odebírat plyn z podzemních zásobníků, které předtím nebyly dostatečně naplněny". "Odmítnout nákup ruského plynu vytváří vážné riziko pro bezpečný tranzit plynu do Evropy i pro dodávky ukrajinským spotřebitelům během nadcházející zimy," uvedla ve sdělení ruská plynárenská skupina.

Evropskou komisi situace "nijak zvlášť neznepokojuje", řekla dnes novinářům její mluvčí Anna-Kaisa Itkonenová. Do Evropy podle ní teď plyn teče jako obvykle. Ukrajina nyní ke své potřebě využívá vlastní produkci a plyn dodaný ze Slovenska. Relativně mírné listopadové počasí navíc vedlo k nižší spotřebě, než bývá průměr, dodala mluvčí.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou mimořádně napjaté od doby, co Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny. Napětí mezi oběma stranami nově vzrostlo kvůli přerušení dodávek elektrické energie na dvoumilionový Krym, když patrně protiruští radikálové severně od anektovaného poloostrova poškodili dálkové vedení. Kyjev navíc v pondělí zahájil blokádu nákladního automobilového a železničního spojení s Krymem.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Asi polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle dřívějších údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procent. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie.

Dřívější rusko-ukrajinské spory o plyn měly dopady i na dodávky do Evropy.

 
 
Reklama