Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Některé uhelné elektrárny nebudu muset platit za nízkou účinnost

Uhelné elektrárny, které vyrábějí pouze elektřinu bez výroby tepla a nesplňují požadavky na minimální účinnost spalování, nebudou muset platit poplatek stanovený zákonem.

Rozhodli o tom poslanci, když dnes schválili novelu zákona o hospodaření energií. Vypustit uvedenou povinnost ze zákona doporučil hospodářský výbor. Rozhodnutí Sněmovny kritizují ekologové.

Náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc řekl již dříve ČTK, že tato povinnost vznikla v zákoně z roku 2012. Byla prý ale navržena tak, že v praxi by se jí elektrárny dokázaly snadno vyhnout. Ministerstvo to podle něj zjistilo v okamžiku, kdy začalo připravovat příslušnou vyhlášku. "Oproti současné úpravě by se to asi moc elektráren nedotklo, protože současná úprava byla taková, že by se dala snadno obejít," řekl.

Návrh se podle něj také přijímal v době, kdy hrozil nedostatek uhlí pro teplárny, což už zřejmě pominulo. "Žádná teplárna si nestěžuje, nikomu nechybí uhlí," řekl Šulc.

Zrušení poplatku se nelíbí organizaci Greenpeace. Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský poukazuje na to, že tato část zákona měla zabránit plýtvání uhlím při výrobě elektřiny s nízkou účinností. "Málokdo ví, že v některých starších elektrárnách dosahuje účinnost pouhých 25 procent, jinými slovy, že tři čtvrtiny energie obsažené v palivu bez užitku doslova vyletí komínem a chladicími věžemi," sdělil ČTK. Dodal, že pokud Sněmovna poplatky za nízkou účinnost spalování zruší, jinými slovy tím řekne, že v tuzemsku je uhlí tolik, že s ním nemá smysl šetřit.

 
 
Reklama