Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Teplárenství
Archiv článků od 4.10.2019 do 7.2.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.1.2020
innogy Energie, s.r.o.

V Náchodě byl uveden do provozu nový centrální zdroj využívající zemní plyn k výrobě tepla a elekřiny. Vedle zásadního snížení emisí se mohou obyvatelé města těšit i na snížení ceny tepla o cca 20 Kč/GJ.

22.1.2020
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Další zajímavé téma konference Dny teplárenství a energetiky 2020: Nově navrhovaná odpadová legislativa jde podle Ministerstva životního prostředí vstříc cirkulární ekonomice. Zatím však končí téměř polovina komunálního odpadu na skládkách a vše nasvědčuje tomu, že se tento stav v dohledné době nezmění.

Dánská teplárna Amager Bakke, foto © TZB-info
13.12.2019
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Přeměna zbytkového komunálního odpadu na teplo a elektřinu v zařízení na energetické využití odpadu při plnění přísných požadavků na ochranu ovzduší a životního prostředí je cestou. V ČR jsou však zatím pouze 4 taková zařízení v Brně, Liberci, Plzni a Praze.

22.11.2019
Vlastimil Růžička, redakce

Odborná konference v Českých Budějovicích otevřela diskusi o komunálním odpadu po roce 2024, kdy bude zakázáno v souladu se zákonem o odpadech ukládat na skládky směsný komunální odpad.

5.11.2019
Ing. Aleš Bufka, Ing. Jana Veverková, Ph.D.

Recenzovaný TZB-info doporučuje Článek přináší jak souhrnné tak i podrobné informace o zásobách, těžbě a využití uhlí v České republice. Nabízí porovnání s rokem 2010 a je doplněn o názorné tabulky a grafy.

30.10.2019
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky, Pavel Kaufmann

Vědci Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) sledovali, jak je to s teplem v tunelech metra. Vytvořili počítačový model, s jehož pomocí mohou přesně určit tepelné poměry v prostředí daného tunelu. Jeho použitím pak spočítali, kolik energie by mohlo Lausanne ušetřit tím, že by budoucí linku metra M3 vybavilo geotermálním systémem rekuperace tepla.

21.10.2019
Ing. Jan Blažíček

Odborný Vyhlášku č. 269/2015 Sb. považuji za jeden z nejhorších předpisů, s jakými jsem se kdy setkal. Vycházím ze zkušeností lidí, kteří se na mě obrátili s prosbou o radu co dělat, když mají doma zimu a přesto nejvyšší podíl nákladů na vytápění v celém domě. Z počátku jsem sázel na důsledek tepelného parazitování neobsazených sousedních bytů, ale pak mě napadlo podívat se na polohové koeficienty.

18.10.2019
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky, Jolana Bugáňová

V minulém čísle našeho časopisu vás zaujal článek o rozvoji soustav zásobování teplem v šestém největším francouzském městě Nantes. K vysoké kvalitě životního prostředí v metropoli regionu Pays de la Loire přispívají také rychle expandující soustavy zásobování teplem. Připravili jsme proto pro vás pohled na historii a další vývoj dálkové vytápění v celé Francii.

9.10.2019
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Pokud česká uhelná komise zaujme podobný postoj jako německá, čeká velké množství domácností napojených na CZT výrazné zdražení tepla.

7.10.2019
Ing. Jan Blažíček

Odborný Spravedlnost v rozdělování nákladů na vytápění bytů v bytových domech si bohužel nejčastěji berou do úst lidé, kteří nemají ponětí, na jakých principech je vytápění těchto domů založeno. Z neznalosti potom vytvářejí problém tam, kde vůbec není, a k jeho následnému „vyřešení“ sestrojují bizarní konstrukce. Potíž je v tom, že obor vytápění se točí kolem fyzikálních veličin teplo a teplota, jejichž názvy znějí v češtině velice podobně, a lidé je tudíž často zaměňují, přestože jsou významově naprosto odlišné. Pokusím se proto celou anabázi s řešením spravedlnosti ve vytápění přiblížit na jiném, doufejme názornějším, byť hypotetickém příběhu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama