Archiv článků od 5.8.2014 do 23.5.2016

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články       1  2  3  4  5   

Změny v energetické legislativě od 1. 1. 2016 a jejich první dopady na výrobu elektřiny z OZE

23.5.2016 | Mgr. Pavel Doucha, Doucha Šikola advokáti, s.r.o.
Od 1. ledna 2016 je účinná velká novela energetického práva, která zasáhla téměř všechny aktéry v energetice – od výrobců přes distribuční společnosti a spotřebitele po Energetický regulační úřad se Státní energetickou inspekcí. S odstupem několika měsíců je vhodné si tyto změny zrekapitulovat a vyhodnotit, jak se osvědčily v praxi.

Dny teplárenství a energetiky po dvaadvacáté v Hradci Králové

9.4.2016 | TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
Již 22. ročník konference s doprovodnou výstavou Dny teplárenství a energetiky pořádá Teplárenské sdružení České republiky ve dnech 26.–27. dubna 2016 v Kongresovém výstavním a společenském centru Aldis v Hradci Králové. Jaké jsou aktuální problémy v teplárenství a co bude obnášet nová legislativa? Odpovídá Martin Hájek.

Kontinuální výzva Nová zelená úsporám pro bytové domy v Praze

16.2.2016 | redakce
Od 15. března 2016 bude možné podávat žádosti o dotace na energetické úspory v bytových domech v Praze. Dotace budou poskytovány v rámci 2. výzvy pro bytové domy programu Nová zelená úsporám. Druhá výzva je kontinuální a bude otevřena do konce roku 2021. Výzva nově nabízí vyšší maximální podporu, a to 30 % způsobilých výdajů.
diskuse: 1 příspěvek, 24.02.2016 10:17

Redakční návštěva: energetické centrum Kozomín

29.1.2016 | Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Ve středočeské obci Kozomín vznikl unikátní projekt, který spojuje kogenerační jednotku na odpadní biomasu a papírnu. Toto řešení umožňuje využít vstupní surovinu pro výrobu energie – dřevní štěpku – prakticky bez odpadu a emisí a zároveň maximálně využít získanou energii.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 01.02.2016 23:28

Zplyňování – principy a reaktory

25.1.2016 | Ing. Václav Peer, Ing. Pavel Friedel, VŠB – TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Článek popisuje principy a reaktory používané při zplyňování. Jedná se o proces, při němž z tuhých paliv (uhlí, odpady a biomasa) získáváme plyn. Ten potom můžeme využít v kogenerační jednotce (pístový motor nebo spalovací turbína) k výrobě elektrické a tepelné energie s vyšší účinnosti, než klasickým spálením v kotlích.

Vítězové soutěže Novinky na Infothermě 2016

23.1.2016 | redakce
Exponáty ze soutěže Novinky na Infothermě 2016 byly vystaveny po celou dobu výstavy ve vstupním pavilonu, kde zaujaly mnoho návštěvníků i redakci České televize. Zaujaly i Kotlíkové dotace a i jinak než se čekalo - otazníky kolem seznamu dotovaných výrobků.

Jan Palaščák: Samovýroba elektřiny nás neporazí

23.12.2015 | Jan Stuchlík, redaktor E15
„V řádu pěti let se jeví jako smysluplná strategie omezit připojení k síti na minimum, aby měli jen bezpečnostní dodávku. K tomu budou mít vlastní zdroje,“ říká Jan Palaščák, spolumajitel a ředitel Amper Holdingu.
RNDr. Jan Valenta, předseda rady Českého plynárenského svazu

Celostátní Podzimní plynárenská konference 2015

20.12.2015 | Český plynárenský svaz
Předseda Rady Českého plynárenského svazu pan Jan Valenta se věnoval v úvodním slovu nejen budoucnosti CNG, ale i jedinečné příležitosti k celé obměně topného systému v rámci kotlíkových dotací a rozvoji kombinované výroby elektrické energie a tepla.

Teplo a teplá voda bez závislosti na dodavateli z centrálního zdroje

18.10.2015 | Český plynárenský svaz (ČPS)
Výroba tepla a teplé vody bez centrálního zdroje pomocí kogenerace a mikrokogenerace dosahuje i více než 90% účinnosti. Pokud máte stálý a vysoký odběr tepla i elektrické energie během roku, je ekonomická úspora značná.

Štítky energetické účinnosti (ErP) pro kombinované systémy vytápění

7.8.2015 | VIESSMANN, spol. s r.o.
Od 26. 9. 2015 budou energetické štítky ErP povinné. Produktovými štítky budou topná zařízení, ohřívače vody a zásobníky vybaveny od výrobce. Při kombinaci zařízení budou muset tzv. systémový štítek vystavit odborné firmy. Video ukazuje, jak jim s tímto novým úkolem pomůže Viessmann.

Budoucnost patří kogeneračním jednotkám, zaznělo na konferenci EUREM

6.8.2015 | E.ON Energie, a.s.
Na konci dubna proběhl v Praze již šestý ročník mezinárodní konference EUREM, European Energy Managers, jejímž cílem je prohlubovat znalosti odborných pracovníků o možnostech efektivního využívání energie v technických provozech.
Ilustrační obrázek, foto Dagmar Kopačková

Kogenerace pomáhají modernizovat zastaralé systémy

27.6.2015 | Český plynárenský svaz
Kogenerace je vhodná pro podniky s vlastní výrobou tepla, bytové domy, velké administrativní budvy, obchodní centra apod. Mohou to být i školy, sportovní nebo ubytovací zařízení. Stručně řečeno, kogenerační jednotky je dnes možné využít ve všech objektech s celoročními nároky na odběr tepla případně chladu.
diskuse: 1 příspěvek, 30.06.2015 12:31

Zpřísněné emisní limity a jejich řešení

3.6.2015 | Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle
Zájem o zachování či dokonce zlepšení kvality životního prostředí je jistě směr, který všichni podporujeme. Po roce 1989 se zdálo, že se vše výrazně zlepšuje a že máme snad konečně vše vyřešeno. Hlavním důvodem, jak se zdá, byl především prudký pokles průmyslové výroby. Dnes však opět průmyslová výroba roste a problém se znovu objevuje, ne však v takové míře jako koncem 80. let.

Energetické štítky pro topné systémy

26.3.2015 | Ing. Petr Stoklasa, jednatel Vaillant Group Czech s.r.o.
Energetické štítky na chladničkách, myčkách a dalších elektrospotřebičích jsou dnes již samozřejmostí. Od září letošního roku budou povinnou výbavou také pro kotle, topné systémy a systémy pro ohřev teplé vody. Zařízení, které bude uvedeno na trh před 26. září 2015, může být do vyčerpání zásob prodáváno.
diskuse: 6 příspěvků, poslední 27.03.2015 17:29

Co znamená ErP pro topenářskou techniku?

24.3.2015 | Ing. Luboš Morávek, Vedoucí divize Junkers a Dakon Bosch Termotechnika s.r.o.
Rok 2015 přinese zásadní změny v prodeji zdrojů tepla pro vytápění budov a ohřev vody. Nařízení se dotýká plynových, olejových a elektrických kotlů, tepelných čerpadel, kogeneračních jednotek, ohřívačů a zásobníků teplé vody a nepřímo též regulátorů teploty a solárních zařízení.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 24.03.2015 07:56
WC bez splachovacího kruhu KERAMAG, série iCon Rimfree

Velké ceny AOVV za rok 2014

21.2.2015 | Asociace odborných velkoobchodů a výrobců TZB
Asociace odborných velkoobchodů a výrobců TZB udělila cenu společnosti Vaillant Group Czech s.r.o. za kogenererační jednotku ecoPOWER 20.0 a společnosti SANITEC, s.r.o. za závěsné keramické WC značky KERAMAG, série ICON – Rimfree.

Navrhování výkonu mikrokogenerace (IV)

26.8.2014 | GAS KOMPLET s.r.o., Petr Lysek, jednatel společnosti GAS KOMPLE T s.r.o. (člen COGEN CZ)
Při snaze o vykrytí výroby elektřiny se maximalizuje výkon plynové kogenerační jednotky. Následkem je pak vysoká investice, s mizernou návratností. Mnohdy také zcela „nezdravý režim“ pro kogenerační jednotku.

Mikrokogenerace a velké areály (III)

19.8.2014 | GAS KOMPLET s.r.o., Petr Lysek, jednatel společnosti GAS KOMPLET s.r.o. (člen COGEN CZ)
Společná výroba elektřiny a tepla je pro velké areály ekonomicky velmi zajímavé řešení, jak výrazně snížit náklady na energie. Většinou se do areálu umístí centrální kogenerace. Místa pro instalaci je dost, hluk ani vibrace nevadí, jsou samozřejmě výjimky kde je problém s místem, hlukem i vibracemi.

Mikrokogenerace a velké objekty (II)

12.8.2014 | GAS KOMPLET s.r.o. (člen COGEN CZ), Petr Lysek, jednatel společnosti
Společná výroba elektřiny a tepla je v ČR stále spojena hlavně s kogeneračními jednotkami s výkonem řádu stovek kWe až MWe. Čím jsou kogenerační jednotky větší, tím jsou nižší investiční náklady a tím je tedy pořízení kogenerační jednotky zajímavější.

Kdy se vyplatí mikrokogenerace (I)

5.8.2014 | GAS KOMPLET s.r.o., Petr Lysek, jednatel společnosti GAS KOMPLET s.r.o. (člen COGEN CZ)
Společná výroba elektřiny a tepla mikrokogenerační jednotkou je v ČR stále poměrně neznámé téma. Laici ani odborná veřejnost nemají dostatečné množství informací o této problematice.
zpět na aktuální články       1  2  3  4  5   

Projekty 2017

Partneři - Energetika

logo ZEPPELIN
logo BOSCH
logo Yello Energy
logo KAMSTRUP
 
 

Aktuální články na ESTAV.czNájemné v Praze je oproti severu Čech a Moravy zhruba dvojnásobnéDomy v centru Benešova včetně bývalé šatlavy jsou na prodejÚstecký kraj rozdělí dalších 156 milionů korun na výměnu kotlůMech v bytě. Živý nebo umělý?