Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Při individuální výrobě tepla se celkové náklady obvykle ztrácí v řadě položek

Stát by měl spotřebitele více chránit a donutit prodejce plynových kotlů, tepelných čerpadel a dalších zařízení pro výrobu tepla poskytovat zákazníkům pravdivé informace, řekl ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

Stát by měl spotřebitele více chránit před nepoctivými prodejci zařízení na výrobu tepla

Zatímco teplárny uvádějí běžně na internetu ceny tepla, které zahrnují všechny náklady související s dodávkou, někteří nepoctiví prodejci zařízení na výrobu tepla se snaží spotřebitelům vnutit svůj produkt i za cenu uvádění neúplných nebo nepravdivých informací. Toto chování přitom dnes prakticky nejde postihnout.

I když jim to zákon výslovně neukládá, zveřejňují teplárenské společnosti ceny tepla běžně na internetu a tato cena zahrnuje všechny náklady spojené s dodávkou tepla. Při individuální výrobě tepla se celkové náklady obvykle ztrácí v řadě položek a lidé si často při volbě způsobu vytápění neuvědomí, co všechno budou muset platit. Když pak po roce provozu všechny položky sečtou, nestačí se divit.

„Zatímco v ceně tepla od teplárny jsou započteny všechny související náklady, prodejci kotlů nebo tepelných čerpadel v mnoha případech kalkulují pouze položku za nákup plynu nebo elektřiny, a tím uvádějí zákazníky v omyl,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

Lidé často zapomínají rozpočítat do nákladů na teplo jednorázovou investici do pořízení zařízení (kotle nebo tepelného čerpadla). Neuvědomí si, že plynový kotel ke svému provozu potřebuje také elektřinu, kterou budou muset zaplatit. Zapomínají na náklady obsluhy, opravy, údržbu a revize. Pak mohou snadno dospět ke zcela zkresleným výsledkům. Prodejci kotlů a tepelných čerpadel mají samozřejmě zájem lidi přesvědčit, že při odpojení od teplárny ušetří, a často se uchylují ke klamání spotřebitele.

„K běžným trikům patří nadsazování účinnosti prodávaného zařízení. Někteří prodejci lidem například běžně tvrdí, že kotel vyrobí více energie, než si koupí v zemním plynu. To je absolutní nesmyl, žádné perpetuum mobile neexistuje,“ řekl ředitel Hájek a dodal:
„Lidé by si vždy měli informace pečlivě ověřit a poradit se s odborníky, jinak mohou snadno naletět nepoctivému prodejci, který slibuje nemožné.“

Zákon je na nepoctivé prodejce zatím krátký. V zákoně o hospodaření energií (406/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů) se sice v § 6 píše: „Dodavatel kotlů a kamen na biomasu, solárních fotovoltaických a solárních tepelných systémů, mělkých geotermálních systémů a tepelných čerpadel je povinen uvést pravdivé, nezkreslené a úplné informace o předpokládaných přínosech a ročních provozních nákladech těchto zařízení a jejich energetickou účinnost v technické dokumentaci nebo návodu na použití“. Jenže za porušení této povinnosti hrozí nepoctivcům pokuta do výše pouhých 100 000 korun a kontrola je nedostatečná. Zákon navíc paradoxně nepamatuje na prodej kotlů na zemní plyn a další fosilní paliva.

„Stát by měl spotřebitele více chránit a donutit prodejce plynových kotlů, tepelných čerpadel a dalších zařízení pro výrobu tepla poskytovat zákazníkům pravdivé informace. Při prodeji zájezdu musí cestovní kancelář seznámit zákazníka se všemi náklady, v případě vytápění taková povinnost není,“ řekl Hájek.



Komentář redakce TZB-info:
čtenářům TZB-info je k dispozici Porovnání nákladů na vytápění, které zahrnuje i ostatní energie a ostatní náklady.
Porovnání nákladů na vytápění je on-line výpočetní pomůcka, se kterou se můžete seznámit i prostřednictvím videoprůvodce. Ing. Milan Bechyně, specialista pro energetiku a vytápění TZB-info, provází jednotlivými kroky výpočtu a názorně demonstruje široké možnosti pomůcky. Výpočet Porovnání nákladů na vytápění porovnává veškeré běžně používané zdroje tepla na vytápění - elektrické, plynové, kotle na dřevo a pelety, kotle na fosilní paliva, tepelná čerpadla a další.

 
 
Reklama